Wystawa „Kątem oka”

13 października w Muzeum otwarto wystawę czasową „Kątem oka”, prezentującą obrazy Dawida Marszewskiego.

Wernisaż wystawy Kątem okaNa ekspozycji zgromadzonych zostało dziesięć prac, w których artysta podejmuję temat pamięci po Holokauście, a także miejsc, które zostały zranione tym zdarzeniem. Wśród obrazów są takie, których bezpośrednia inspiracja pojawiła się w trakcie wizyt na terenie byłego obozu Kulmhof. Otwierający wystawę obraz od którego zaczerpnięto tytuł całego pokazu inspirowany był wydarzeniami, które rozegrały się dosłownie za ogrodzeniem obecnego terenu muzealnego. Namalowana scena jest kadrem z ponad dziewięciogodzinnego filmu dokumentalnego „Shoah”Claude’a Lanzmanna z 1985 roku. Na okres czterech miesięcy obrazy „wracają” do miejsca które stało się inspiracją ich powstania. W przestrzeni muzealnej nabierając jednocześnie silnego znaczenia memoratywnego.

Wernisaż wystawy Kątem oka 02Dawid Marszewski pochodzi z Koła, gdzie z wyróżnieniem ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych. Dyplom licencjacki zrealizował w pracowni prof. Janusza Marciniaka na Wydziale Malarstwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Obecnie kontynuuje tam naukę na studiach magisterskich, pełniąc jednocześnie obowiązki asystenta w XII Pracowni Malarstwa. Stypendysta Rektora UAP, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezesa Rady Ministrów. Zdobywca nagrody artystycznej ExkluzivPrize2013 przyznawanej przez magazyn „Exkluziv”. Otrzymał wyróżnienie honorowe na Międzynarodowym Triennale Mediów Cyfrowych. Trzykrotnie nominowany do Ogólnopolskiej Nagrody Artystycznej: Nowy Obraz-Nowe Spojrzenie, Finalista Biennale Sztuki Młodych „Rybie Oko 8”, konkursu malarskiego Fundacji im. F. Eibisch, konkursu Fundacji Trzy Mosty oraz wielu innych.

W wernisażu wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, Marek Banaszewski wicestarosta Powiatu Kolskiego wraz z przedstawicielami gminy Dąbie, reprezentanci łódzkiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej, instytucji kultury m.in. Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi oraz Muzeum Technik Ceramicznych w Kole oraz stowarzyszeń społeczno-kulturalnych Towarzystwa Przyjaciół Miasta Dąbia i Stowarzyszenia Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą.

Gdzie: Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem, Chełmno 59a, 62-660 Dąbie

Wystawa udostępniona: 13 października 2015 r. – 29  stycznia 2016 r.

Wystawa będzie czynna w godzinach pracy Muzeum:

październik–marzec: 9.00–15.00 (wtorek–niedziela)

Organizator: Muzeum Martyrologicznie w Żabikowie