Zapraszamy do wspólnego udziału w odkrywaniu
„Monumentu Pamięci” Lasu Rzuchowskiego
w 60. rocznicę odsłonięcia Pomnika Ofiar Faszyzmu. Poszukujemy wszelkich materiałów związanych z Pomnikiem!
Ułatwienia dostępu
w 60. rocznicę odsłonięcia Pomnika Ofiar Faszyzmu. Poszukujemy wszelkich materiałów związanych z Pomnikiem!
w 60. rocznicę odsłonięcia Pomnika Ofiar Faszyzmu. Poszukujemy wszelkich materiałów związanych z Pomnikiem!
W dniu 20 maja uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Chełmnie uczestniczyli w wyjeździe edukacyjnym do Warty (woj. łódzkie, pow. sieradzki), gdzie podążając śladami pamięci poznawali historię żydowskiej społeczności miasta. W przedwojennej Warcie blisko połowę jej mieszkańców stanowili Żydzi.
Uczniów przywitali rówieśnicy ze Szkoły Podstawowej im kpt. pil. Stanisława Skarżyńskiego w Warcie, pełniący również rolę przewodników po „Szkole Dialogu” i infrastrukturze miejskiej. Opiekunką grupy uczniów aktywnie działających na rzecz przywracania pamięci o warckich Żydach jest nauczycielka Beata Łuczak, liderka dialogu, która zapoznała uczestników wyjazdu ze współczesnymi praktykami upamiętniającymi ofiary drugiej wojny światowej.
Kolejnym punktem wizyty było spotkanie z Prezesem Stowarzyszenia im. Ireneusz Ślipka na rzecz dialogu polsko-żydowskiego w Warcie Zbigniewem Talagą, który oprowadził uczniów po zabytkowym żydowskim cmentarzu, przybliżając symbolikę nagrobków. Inskrypcja jednej z macew upamiętnia Chanę Rozę Fridman, która podjęła ryzykowną próbę ucieczki z noworodkiem z transportu do niemieckiego obozu zagłady w Chełmnie.
Ostatnim etapem na szlaku pamięci było spotkanie w miejskiej bibliotece, gdzie uczestnicy wyjazdu mieli okazję obejrzeć etiudy filmowe zrealizowane przez uczniów warckiej Szkoły, m. in. „Nasi sąsiedzi – Żydzi”.
Wizyta w Warcie pozwoliła uczestnikom wyjazdu edukacyjnego na zapoznanie się z historią jednego ze sztetli, które były stałym elementem krajobrazu przedwojennej Polski. To także wyjątkowa okazja do upamiętnienia tych, którzy w sierpniu 1942 r., podczas likwidacji getta w Warcie, zostali wywiezieni i zgładzeni w mobilnych komorach gazowych obozu w Chełmnie.
Organizatorem wyjazdu było Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem. Opiekunkami grupy uczniów ze Szkoły w Chełmnie były nauczycielki Beata Lasota i Agata Czubińska.
Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem
Oddział Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie
Instytucja Kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego
Chełmno 59A, 62-660 Dąbie
tel. 63 271 94 47; 695 003 137
e-mail: muzeum@chelmno-muzeum.eu
wtorek – niedziela 9.00–15.00
poniedziałek – nieczynne
Ostatnie wejście do Muzeum na pół godziny przed zamknięciem.
Teren otwarty dla zwiedzających