1 lutego 2019 r. uczniowie klasy siódmej Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Chełmnie upamiętnili Stanisława Kaszyńskiego

2 lutego 2019 r. na terenie Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem odbyło się seminarium dydaktyczne pt. Pamięć o Holokauście w perspektywie szkolnej i pozaszkolnej

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na terenie Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem, z inicjatywy Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi, odbyło się wyjazdowe seminarium dla nauczycieli pt. „Jak uczyć o Holokauście?”.

17 stycznia uczczono Żydów zamordowanych podczas likwidacji ośrodka zagłady Kulmhof  w Chełmnie nad Nerem, w którym od grudnia 1941 do kwietnia 1943 roku, oraz latem 1944 roku życie straciło łącznie około 200 tys. ofiar.

Między 7 a 11 grudnia 1941 roku we wsi Chełmno nad Nerem (podczas okupacji Kulmhof), gdzie swoje funkcjonowanie rozpoczął pierwszy na ziemiach okupowanej Polski niemiecki nazistowski obóz zagłady, w którym uśmiercono kolskich Żydów.

15 listopada przypadła 79. rocznica rozstrzelania 56 zakładników polskich – pierwszych ofiar Lasu Rzuchowskiego.

Wystawa poświęcona cmentarzom żydowskim, właściwie ich reliktom, prezentuje wielowiekowe dziedzictwo kulturowe społeczności żydowskiej w Polsce.

Ostatnie wejście do Muzeum na pół godziny przed zamknięciem.