18 czerwca 2018 r. z wizytą w muzeum przebywała delegacja samorządowców z Reinbek (Szlezwik-Holsztyn) z burmistrzem, Björnem Warmerem na czele oraz przedstawiciele władz miasta Koła z przewodniczącym Rady Miasta Arturem Szafrańskim.

Dnia 14 czerwca, decyzją Sejmu RP z 8 czerwca 2006 r., obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Zagłady.

W dniach 12 i 13 czerwca 2018 roku na terenie Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem upamiętniono dzieci czeskie, ofiary mordu Kulmhof.

18 maja uczniowie z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych im. St. i Wł. Grabskich w Kole pod opieką p. Mieczysława Wojtasika wzięli udział w zorganizowanym przez Muzeum objeździe edukacyjnym „Po śladach pamięci. Życie i zagłada żydowskich mieszkańców Ziemi Kutnowskiej”.

W dniu 12 maja 2018 r. z wizytą w Muzeum przebywali ambasadorowie Armenii – Edgar Ghazaryan, Gruzji – Ilia Darchiashvili oraz Kazachstanu – Margułan Baimuchan.

Deportacje obywateli polskich, w tym pochodzenia żydowskiego, w czasie II wojny światowej z tzw. Kraju Warty – części ziem wcielonych do III Rzeszy, były dramatem prawie półtora miliona osób.

25 kwietnia 2018 r., w lesie rzuchowskim, na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem, odbył się VI Marsz Pamięci, poświęcony ofiarom Kulmhof.

Od stycznia do marca Muzeum realizowało projekt edukacyjny skierowany do grup senioralnych.

tel. 63 271 94 47; 695 003 137; 695 003 167