23 sierpnia obchodziliśmy Europejski Dzień Pamięci Ofiar Nazizmu i Stalinizmu, ustanowiony przez Parlament Europejski w roku 2008.

17 sierpnia z wizytą w Muzeum-Miejscu Pamięci przebywali potomkowie rodzin bełchatowskich i zelowskich Żydów, pochodzący ze Stanów Zjednoczonych, Australii, Izraela i Szwecji oraz goście z Polski.

W tym roku przypada 75. rocznica likwidacji tzw. obozu rodzinnego dla Cyganów (Zigeunerfamilielager) w Auschwitz-Birkenau.

Zwiedzający Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem mogą korzystać z nowego parkingu muzealnego.

23 czerwca 1944 r. do niemieckiego obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem, po prawie rocznej przerwie, wznowiono masowe transporty Żydów z getta w Łodzi.

14 czerwca, decyzją Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 8 czerwca 2006 r., obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Zagłady.

Otwarciu wystawy „Moi żydowscy rodzie, moi polscy rodzice” towarzyszyło spotkanie z jej autorami, Anną Kołacińską-Gałązką i Jackiem Gałązką oraz  Inką Joanną Sobolewską-Pyz.

W Muzeum w Chełmnie nad Nerem prezentowana jest wystawa czasowa pt. „Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice”.

Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem

Ostatnie wejście do Muzeum na pół godziny przed zamknięciem.