23 czerwca 1944 r. do niemieckiego obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem, po prawie rocznej przerwie, wznowiono masowe transporty Żydów z getta w Łodzi.

14 czerwca, decyzją Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 8 czerwca 2006 r., obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Zagłady.

Otwarciu wystawy „Moi żydowscy rodzie, moi polscy rodzice” towarzyszyło spotkanie z jej autorami, Anną Kołacińską-Gałązką i Jackiem Gałązką oraz  Inką Joanną Sobolewską-Pyz.

W Muzeum w Chełmnie nad Nerem prezentowana jest wystawa czasowa pt. „Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice”.

W dniu 10 czerwca 2019 r. na terenie Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem upamiętniono dzieci czeskie, ofiary mordu Kulmhof.

23 maja uczniowie wraz z opiekunami wzięli udział w objeździe edukacyjnym...

24 kwietnia 2019 r., w Lesie Rzuchowskim, na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem, odbył się VII Marsz Pamięci.

W dniach od 1 do 6 marca odbywało się seminarium dla nauczycieli z Polski i Niemiec pt. ,,Pamięć w polsko-niemieckiej wymianie uczniów”.

Ostatnie wejście do Muzeum na pół godziny przed zamknięciem.