Józef Stasiński, Jerzy Buszkiewicz, Pomnik Ofiar Faszyzmu, 1961-1964, 36x35x6,7 m, las rzuchowski, I kwatera, fot. Paweł Sawicki.

In memoriam profesorowi Józefowi Stasińskiemu

W dniu 26 października 2019 r. odszedł wybitny artysta rzeźbiarz prof. Józef Stasiński.

Do jego najwybitniejszych prac należy zaprojektowany w 1961 r. wespół z architektem Jerzym Buszkiewiczem, zmarłym w 2000 r., Pomnik Ofiar Faszyzmu zlokalizowany na terenie lasu rzuchowskiego. Tam w czasie II wojny światowej funkcjonował tzw. obóz leśny (niem. Waldlager), będący częścią niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Kulmhof.

Józef Stasiński urodził się 16 marca 1927 r. w Poznaniu. Z miastem tym związał swoje życie zawodowe i osobiste. Podjął studia na Wydziale Rzeźby w poznańskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych oraz na Wydziale Rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie w 1954 r. uzyskał dyplom. Do roku 1972 nauczał rzeźby w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Poznaniu, którego był absolwentem. O sobie mawiał, że: urodził się do medali…

W 1950 r. jeszcze jako student wykonuje pierwszy medal Portret malarski, który oznacza Opus 1. Od tego czasu, to właśnie medale stają się głównym środkiem wyrazu artystycznego Stasińskiego. W swym dorobku pozostawił ich blisko tysiąc dziewięćset. Oprócz wątków religijnych, obecnych od wielu lat w pracach medaliera, równie często pojawiają się medale związane z ważnymi wydarzeniami historycznymi. W związku z przypadającą we wrześniu 2019 r. 55. rocznicą uroczystego odsłonięcia wspomnianego Pomnika, warto przywołać wyjątkowy medal o charakterze komemoracyjnym – Byli wśród nas z 1962 r. Rewers medalu nawiązuje do fragmentu płaskorzeźbionej ściany monumentu autorstwa Stasińskiego. Płaskorzeźba, podobnie jak relief medalu, przedstawia niewinne ofiary obozu idące ku nieuchronnej Zagładzie.

Wśród medali upamiętniających martyrologię narodu polskiego, znajduje się poświęcony ofiarom i więźniom niemieckiego obozu karno-śledczego w Żabikowie. Rewers ukazuje obozową infrastrukturą z charakterystycznymi zasiekami z drutu kolczastego.

Stasiński pracował również jako wykładowca w Instytucie Architektury i Planowania Przestrzennego oraz Wyższej Szkole Zawodowej Kadry dla Europy. Był laureatem wielu nagród, w tym za całokształt twórczości artystycznej przyznawanej przez Ministerstwo Kultury i Sztuki, jak i odznaczeń. W 1985 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 1997 r. otrzymał medal z nadania Wojewody Poznańskiego Ad Perpetuam Rei Memoriam, a w roku 2002 odznaczony przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego tytułem „Wybitna Osobistość Pracy Organicznej”. W uznaniu za szczególne osiągnięcia w dziedzinie sztuk plastycznych, w 2017 r. uhonorowany Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

in memoriam 2Fragment płaskorzeźbionej ściany monumentu, fot. Paweł Sawicki.  in memoriam 3Józef Stasiński, Obóz w Żabikowie k/Poznania, 1974, brąz, lany, 130x126 mm, Opus 693.