Msza święta w lesie rzuchowskim

5 września 2016 r. w lesie rzuchowskim odbyły się uroczystości upamiętniające wszystkich zamordowanych w byłym niemieckim Obozie Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem.

Ceremonia rozpoczęła się uroczystą Mszą świętą o godzinie 12.00 w intencji pomordowanych w Obozie i ofiar II Wojny Światowej pod przewodnictwem JE ks. bp. Wiesława Alojzego Meringa, Ordynariusza Diecezji Włocławskiej.

Na uroczystości przybyli przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, reprezentanci urzędu wojewódzkiego i marszałkowskiego województwa wielkopolskiego. W obchodach wzięli udział członkowie Gmin Wyznaniowych Żydowskich z Poznania i Łodzi, organizacji kombatanckich, a także liczni okoliczni mieszkańcy.

Odbywające się na terenie lasu rzuchowskiego msze mają już swoją wieloletnią tradycję. Organizatorami tegorocznych uroczystości byli Bożena Dominiak, Wójt Gminy Grzegorzew oraz ks. Grzegorz Grochowski, proboszcz Parafii Rzymsko-Katolickiej p.w. Narodzenia NMP w Chełmnie. Po Eucharystii nastąpiło uroczyste złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przed pomnikiem „Pamięci Ofiar Faszyzmu”.