WYSTAWA ONLINE

PIERWSZE OFIARY | Życie kolskich Żydów sprzed lat…

PORTRET ZBIOROWY

Abraham Stupay urodził się w 1899 roku we Włocławku. Prowadził Zakład artystyczno-fotograficzny przy al. Sienkiewicza 3 w Kole. Poślubił Frymetę Zonabend. Według danych zgromadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej zmarł w obozie Auschwitz-Birkenau w 1943 roku, jego żona rok wcześniej we włocławskim getcie. Małżeństwo miało trójkę dzieci: Zygmunta, Bronkę i Genię.

Zygmunt urodził się 11 maja 1923 roku w Kole. Po wojnie był jednym z dwóch Żydów przyjętych do szkoły medycznej na uniwersytecie, najprawdopodobniej łódzkim. Po utworzeniu państwa Izrael – Eretz Izrael – wyemigrował tam i przyjął imię Azriel. Zmarł 15 kwietnia 1979 roku, pozostawiając córkę Nirę i syna Joava.

Gdy rozpoczęła się wojna, Abraham przekazał pieniądze Polakowi, aby ten ukrył młodsze córki. Niestety dziewczynki były widywane samotnie, płaczące, chodzące ulicami Koła. Według przekazów rodzinnych zostały stracone w sobiborskim obozie.

Rodzina Stupay, w tle panorama Koła

fot. przed 1939. Fot. udostępniła Nira Stupaj Schwartz