W dniach 11–18 marca uczniowie z Zespołu Szkół nr 1 im. ks. Piotra Skargi w Szamotułach i Hanover High School ze Stanów Zjednoczonych wspólnie realizowali projekt edukacyjny pt. Living together. Multiculturalism in the Polish – Lithuanian Commonwealth.

Celem projektu, oprócz sprawdzenia umiejętności językowych, było poszukiwanie śladów i dowodów wielokulturowości polskiego społeczeństwa oraz materialnego dziedzictwa różnych grup narodowościowych i religijnych, mieszkających obok siebie na przestrzeni lat.

Częścią projektu była wizyta studyjna w Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem, podczas której uczniowie zwiedzili teren poobozowy oraz wzięli udział w zajęciach edukacyjnych, ukazujących związki między Litzmannstadt a Kulmhof, historyczne i współczesne połączenia między tymi miejscami, ale przede wszystkim, ukazujące niezwykle trudną sytuację dzieci w dzielnicach zamkniętych nazywanych gettami. Tragiczną sytuację dzieci zilustrowano poprzez relacje najmłodszych ofiar Litzmannstadt Getto i dwie książkowe historie: Joanny Fabickiej – Jutka i Doroty Combrzyńskiej – Bezsenność Jutki. Wizytę w Muzeum zakończyła wspólna modlitwa przy Ścianie Pamięci w Lesie Rzuchowskim, w ten sposób uczczono żydowskie ofiary Zagłady. Spotkaniu towarzyszyła refleksja nad Miejscem Pamięci.

tel. 63 271 94 47; 695 003 137; 695 003 167