Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem ma przyjemność zaprosić do wspólnego udziału w odkrywaniu „Monumentu Pamięci” Lasu Rzuchowskiego.
W tym roku obchodzimy 60. rocznicę uroczystego odsłonięcia Pomnika Ofiar Faszyzmu, jak brzmi jego oficjalna nazwa, w pobliżu historycznej części tzw. obozu leśnego. Wzniesiony według projektu rzeźbiarza medaliera prof. Józefa Stasińskiego i architekta urbanisty prof. Jerzego Buszkiewicza jest wyrazem pamięci o ofiarach niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Chełmnie (Kulmhof). To wyjątkowe w przekazie i formie dzieło uznawane jest za jeden z najważniejszych przykładów sztuki memorialnej.
Dbając o pamięć, zwracamy się do Państwa z prośbą o udostępnienie materiałów z uroczystości odsłonięcia Pomnika (27 września 1964 r.), która zgromadziła wielu mieszkańców powiatu kolskiego i okolic. Poszukujemy:
- fotografii,
- druków ulotnych,
- pamiątek okolicznościowych,
- relacji,
- wspomnień.
Druga grupa materiałów, które poszukujemy w celach badawczych, pochodzą z okresu „przypominania o Zagładzie” (po 27 września 1964 r. do dziś), gdzie monument odgrywa kluczową rolę. Są to:
- pamiątkowe fotografie - zwiedzanie,
- pocztówki, znaczki,
- drobne przedmioty,
- publikacje,
- itp.
Talerz okolicznościowy „VI Bieg Warciański”, ręcznie malowany, śr. 24 cm, Zakłady Fajansu w Kole. W centrum widoczny zarys Pomnika, poniżej herb miasta Koła
Prosimy o kontakt telefoniczny:
63 271 94 47
bądź mailowy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .
Zapraszamy również do śledzenia naszego profilu facebookowego, gdzie na bieżąco publikowane będą informacje związane z historią Pomnika i wydarzenia towarzyszące projektowi edukacyjnemu pt. „Monument Pamięci Lasu Rzuchowskiego”.