Wyjazd edukacyjny „Szlakiem pamięci Żydów łódzkich”

W dniu 7 czerwca uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Dąbiu uczestniczyli w objeździe edukacyjnym pt. „Szlakiem pamięci Żydów łódzkich” organizowanym przez Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem.

Objazd był kolejnym z corocznych wyjazdów edukacyjnych organizowanych przez Muzeum do miejsc związanych z historią Żydów-ofiar obozu zagłady, zamieszkujących tereny przedwojennej Polski, które w czasie okupacji niemieckiej włączono do III Rzeszy.

Objazd rozpoczęliśmy od wizyty na Stacji Radegast oddziału Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Od stycznia 1942 r. ze Stacji odjeżdżały pociągi przewożące Żydów do obozu w Chełmnie, a od lipca 1944 r. do Auschwitz-Birkenau podczas likwidacji łódzkiego getta. Tam uczniowie zapoznali się m.in. z wystawą stałą-makietą, odtwarzającą historyczny obszar getta z 1942 r. Następnie podążaliśmy przez Tunel Deportowanych, który mierzy ok. 150 metrów długości, co jest nawiązaniem do liczby tysięcy osób przymusowo deportowanych z getta.

Oddaliśmy także hołd ofiarom niemieckiego obozu dla polskich dzieci i młodzieży przy ul. Przemysłowej przy pomniku tzw. Pękniętego Serca.

Odwiedziliśmy także największą w Polsce pod względem powierzchni nekropolię żydowską znajdującą się przy ul. Brackiej. Tam uczniowie zapoznawali się ze sztuką sepulkralną, jej formami i symbolicznym znaczeniem. Szczególnym przeżyciem było przejście przez „Pole Gettowe”, na którym spoczęło ponad 40 tys. więźniów getta.

Kolejnym punktem objazdu był spacer łódzkim deptakiem, ul. Piotrkowską, gdzie poznawaliśmy historię wielokulturowej i wielowyznaniowej Łodzi w tym Kamienicę Scheiblerów i współcześnie odrestaurowywane podwórza jak „Narodziny Dnia” (ul. Więckowskiego 4) autorstwa Wojciecha Siudmaka.

Opiekunem grupy „Szlakiem pamięci…” był Bogdan Galas, pracownik Stacji Radegast i pilot wycieczek po Łodzi, któremu serdecznie dziękujemy za profesjonalne i empatyczne przekazywanie wiedzy.