Zapraszamy do wspólnego udziału w odkrywaniu
„Monumentu Pamięci” Lasu Rzuchowskiego
w 60. rocznicę odsłonięcia Pomnika Ofiar Faszyzmu. Poszukujemy wszelkich materiałów związanych z Pomnikiem!
Ułatwienia dostępu
w 60. rocznicę odsłonięcia Pomnika Ofiar Faszyzmu. Poszukujemy wszelkich materiałów związanych z Pomnikiem!
w 60. rocznicę odsłonięcia Pomnika Ofiar Faszyzmu. Poszukujemy wszelkich materiałów związanych z Pomnikiem!
27 stycznia przypada 79. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz–Birkenau.
Data ta wiąże się z Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu, który w 2005 r. uchwaliło Zgromadzenie Ogólne ONZ.
26 stycznia pamięć ofiar uczcili na ternie Miejsca Pamięci w Chełmnie i Lesie Rzuchowskim pracownicy Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem i dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Dąbiu Hubert Ziętkiewicz wraz z uczniami. Przy Pomniku ostatnich żydowskich ofiar obozu i Ścianie Pamięci uczestnicy uroczystości zapalili symboliczne znicze i złożyli kwiaty.
Uczniowie w ramach wizyty studyjnej w Muzeum mieli także okazje do zapoznania się z historią obozu, zwiedzenia z przewodnikiem wystaw stałych i czasowych oraz wzięcia udziału w zajęciach edukacyjnych traktujących o warunkach życia i strategiach przetrwania w gettach na terenach okupowanej Polski.
W obozie zagłady w Chełmnie (niem. Kulmhof) od grudnia 1941 do kwietnia 1943 r. i od lata 1944 do 18 stycznia 1945 r., życie straciło łącznie ok. 200 tys. Żydów z Polski (z miast i miasteczek przedwojennych województw poznańskiego, pomorskiego, łódzkiego i warszawskiego), Luksemburga, Niemiec, Austrii i Czech. W obozie Niemcy zamordowali również 4.300 Romów i Sinti, pochodzących z pogranicza austriacko-węgierskiego (Burgenland), 92 dzieci z czeskich wsi Lidice i Ležáky, kilkudziesięciu pensjonariuszy domów opieki we Włocławku oraz nieustaloną grupę jeńców radzieckich. Wśród polskich ofiar wymienia się również niezidentyfikowane grupy duchownych, sióstr zakonnych oraz dzieci z Zamojszczyzny.
Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem
Oddział Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie
Instytucja Kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego
Chełmno 59A, 62-660 Dąbie
tel. 63 271 94 47; 695 003 137
e-mail: muzeum@chelmno-muzeum.eu
wtorek – niedziela 9.00–15.00
poniedziałek – nieczynne
Ostatnie wejście do Muzeum na pół godziny przed zamknięciem.
Teren otwarty dla zwiedzających