75. rocznica pierwszego transportu Ofiar

8 grudnia br. na terenie Lasu Rzuchowskiego odbyły się uroczystości upamiętniające 75. rocznicę pierwszego transportu Ofiar zamordowanych w niemieckim nazistowskim obozie zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem.

Wstępna część uroczystości miała miejsce na łódzkiej Stacji Radegast, miejscu historycznym, skąd w latach 1942-1944 skierowano do ośrodka eksterminacyjnego w Chełmnie blisko 70 tys. Żydów z Litzmannstadt Getto.

Oficjalne obchody upamiętniające miały miejsce w Lesie Rzuchowskim na terenie Miejsca Pamięci. W uroczystościach wziął udział m.in. Marian Turski, ocalały z Zagłady, więzień getta łódzkiego oraz obozu Auschwitz-Birkenau, Jarosław Sellin sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, członkowie Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej na czele z przewodniczącą prof. Barbarą Engelking i wiceprzewodniczącym Henrykiem Wujcem oraz przedstawiciele Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Żydowskiego Instytutu Historycznego i polskich Muzeów-Miejsc Pamięci.

Wśród obecnych byli przedstawiciele korpusu dyplomatycznego Ambasador Izraela Anna Azari oraz przedstawiciele placówek dyplomatycznych Federacji Rosyjskiej, Luksemburga i Niemiec.

W trakcie pierwszej części uroczystości miał miejsce bezpośredni telemost z Instytutem Yad Vashem w Jerozolimie, którego dyrektor generalny Avner Shalev skierował słowa do gości zgromadzonych w Miejscu Pamięci, następnie swoimi wspomnieniami podzieliła się Tzipi Zilberman, córka Szymona Srebrnika, jednego z ocalałych z obozu Kulmhof. W drugiej części uczestnicy oddali cześć wszystkim ofiarom Lasu Rzuchowskiego zapalając świece, przy mogile polskich zakładników zamordowanych jesienią 1939 r., pomniku poświęconego przeszło 4 tys. romskich ofiar obozu oraz na głównej polanie obozowej, gdzie znajdują się ofiary żydowskich ofiar obozu.

Uroczystości zakończyły modlitwy ekumeniczne które wspólnie odmówili Moshe Bloom, rabin Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, Dawid Szychowski, rabin Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi oraz duchowni chrześcijańscy ks. bp. Jan Cieślar reprezentujący Kościół Ewangelicko-Augsburski, ks. bp. Włodzimierz Jaworski z Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, ks. Eugeniusz Fiedorczuk, proboszcz łódzkiej parafii katedralnej Kościoła Prawosławnego i reprezentujący Kościół Rzymskokatolicki ks. prał. Tadeusz Weber i ks. prał. Wojciech Kochański.

Organizatorami obchodów było Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie, pod którego opieką znajduje się Miejsce Pamięci w Chełmnie nad Nerem. Transmisję na żywo przeprowadziła Telewizja Polska na antenie TVP Info.