Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Chełmnie włączyła się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej ,,Szkoła Pamięta”.

Celem inicjatywy było uwrażliwienie młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

25 października uczniowie z klas II i III oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego pod opieką wychowawców udali się do Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem celem odwiedzenia miejsca pamięci. Uporządkowali tam zbiorowe mogiły, złożyli kwiaty i zapalili znicze przy tablicach upamiętniających ofiary obozu oraz Stanisława Kaszyńskiego i polskich zakładników rozstrzelanych 15 listopada 1939 r.

Starsi uczniowie udali się na cmentarz parafialny w Chełmnie, aby uczcić pamięć zmarłych, zasłużonych i cenionych w lokalnej społeczności osób w tym nauczycieli i pracowników oświaty. Corocznie szczególną opieką uczniowie otaczają dwa groby: pierwszego kierownika szkoły w Chełmnie, oraz nauczyciela, który został zamordowany w niemieckim obozie koncentracyjnym w Mauthausen.

Źródło: Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Chełmnie

Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem

Ostatnie wejście do Muzeum na pół godziny przed zamknięciem.