Seminarium dydaktyczne: «Pamięć i edukacja»

Teki edukacyjne „Niemiecki obóz zagłady Kulmhof”

Zapraszamy do udziału w seminarium dydaktycznym, który umożliwi Państwu realizację zajęć edukacyjnych związanych z upowszechnianiem wiedzy o okupacji niemieckiej w Wielkopolsce, położeniem ludności żydowskiej w tzw. Kraju Warty oraz funkcjonowaniem pierwszego niemieckiego obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem. W naszym zamyśle spotkanie może być także inspiracją wopracowaniu autorskiego wątku w przedmiotach takich jak: historia, wiedza o społeczeństwie, historia i dziedzictwo epok, język polski, etyka.

Szczególnym walorem tego spotkania jest poznanie zasobów archiwalnych Muzeum byłego niemieckiego obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem.

Adresat:

Nauczyciele historii, języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie, etyki szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Cel:

• Wspomaganie nauczycieli w pogłębieniu i upowszechnianiu wiedzy o II wojnie światowej, Holocauście i okupacji hitlerowskiej w Polsce;

• Propagowanie nowoczesnych strategii edukacyjnych w kształtowaniu postaw patriotycznych.

Termin: 19 marca 2016 r. (sobota)

Miejsce: Instytut Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
ul. Umultowska 89d

Czas trwania: godz. 10.00‒13.00

Organizatorzy:

Instytut Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie

Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem

Program spotkania:

Seminarium dydaktyczne: „Pamięć i edukacja”.

Teki edukacyjne „Niemiecki obóz zagłady Kulmhof”

10.00‒10.15

dr Anna Ziółkowska

Przywitanie gości i otwarcie seminarium

10.15‒10.30

Renata Wełniak

Koncepcja i przygotowanie tek edukacyjnych „Niemiecki obóz zagłady Kulmhof”

10.30‒11.00

dr Piotr Wąsowicz

Niemiecki obóz zagłady Kulmhof – zarys historii

11.00‒11.15

dr hab. Danuta Konieczka-Śliwińska

Projektowanie i realizacja zajęć szkolnych z wykorzystaniem materiału źródłowego na temat obozu zagłady Kulmhof

11.15– 11.30

Przerwa kawowa

11.30‒12.00

Małgorzata Grzanka, Bartłomiej Grzanka

Zbiory archiwalne i archeologicznych Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem w edukacji historycznej

12.00– 12.15

Jacek Nawrocik

„Pokolenia naznaczone wojną”. Archiwum Historii Mówionej–nagrania „Świadków czasu” jako źródło edukacji historycznej

12.15‒13.00

sala 3.44

Beata Buchwald

Koncepcja metodyczna scenariusza lekcji „Holocaust przestrogą przed skrajnym nacjonalizmem – świadkowie wydarzeń o obozie zagłady Kulmhof

12.15‒13.00

sala 3.45

Roma Szymańska

Koncepcja metodyczna scenariusza lekcji „«Lasem jedzie transport wołań…» ‒ zagłada ludności żydowskiej na podstawie tekstu literackiego i tekstów źródłowych”

12.15– 13.00

sala 3.46

Anna Janikowska

Koncepcja metodyczna scenariusza lekcji „Ostateczne rozwiązanie w Kraju Warty ‒ polityka III Rzeszy wobec narodu żydowskiego na przykładzie losów więźniów obozu Kulmhof”

12.15– 13.00

sala 3.134

Sylwia Pokrywczyńska

Koncepcja metodyczna scenariusza lekcji „Prawa człowieka i prawa dziecka w świetle Holocaustu”

Informacje organizacyjne:

Udział w seminarium jest bezpłatny. Uczestnicy projektu otrzymają pakiet materiałów dydaktycznych.

Zgłoszenie:

Nauczyciele zainteresowani wzięciem udziału w seminarium dydaktycznym proszeni są o przesłanie zgłoszenia na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

docxPOBIERZ KARTĘ ZGŁOSZENIA

Zgłoszenia przyjmowane są do dnia 11 marca 2016 r.

Kontakt:

Renata Wełniak