12 stycznia w Łodzi odbyły się uroczystości upamiętniające likwidacje obozu cygańskiego w Litzmannstadt Getto, których organizatorami były Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi oraz Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, a partnerem wydarzenia – Muzeum byłego obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem.
Na terenie dawnego obozu cygańskiego, przed budynkiem tzw. Kuźni Romów w obchodach wzięli udział m.in. przedstawiciele korpusu dyplomatycznego Austrii, Czech i Niemiec, władz miejskich i wojewódzkich oraz społeczności romskiej. Muzeum w Chełmnie nad Nerem reprezentował kierownik dr Piotr Wąsowicz.
W ramach dnia obchodów odbył się również wykład „Deportacja Romów i Sinti do Litzmannstadt Getto”, prowadzony przez Izabelę Terelę z Muzeum Tradycji Niepodległościowych oraz Andrzeja Grzegorczyka, pracownika naszego Muzeum.
-----------
Tak zwany obóz cygański (Zigeunerlager) został utworzony w obrębie getta łódzkiego w listopadzie 1941 r. Wyodrębniony teren został przeznaczony dla ponad 5 tysięcy Romów i Sinti przywiezionych z Burgenlandu na pograniczu austriacko-węgierskim. Od początku warunki bytowe oraz sanitarne w obozie były tragiczne (skutkujące wybuchem epidemii tyfusu plamistego), w wyniku czego zmarło co najmniej 800 osób. W styczniu 1942 r. w przeciągu tygodnia obóz cygański został zlikwidowany. Pozostałych przy życiu Cyganów wywieziono do obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem.