2 lutego 2019 r. na terenie Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem odbyło się seminarium dydaktyczne pt. Pamięć o Holokauście w perspektywie szkolnej i pozaszkolnej, zorganizowane we współpracy z Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Koninie. Jego celem było ukazanie Muzeów-Miejsc Pamięci jako ważnych partnerów w realizacji idei pozaszkolnej edukacji historycznej oraz miejsc spotkań, wymiany doświadczeń i refleksji nad kształtem pamięci o Zagładzie Żydów w szkolnych praktykach i programach nauczania na różnych etapach kształcenia. Oferta seminaryjna skierowana została do nauczycieli z regionu konińskiego, kolskiego, słupeckiego i tureckiego, zainteresowanych tematyką Zagłady, a także poszukujących nowych form doskonalenia i rozwoju zawodowego.
W części historycznej uczestnicy seminarium zwiedzili teren byłego obozu zagłady, zapoznając się z jego historią i topografią. W części edukacyjnej zaproponowano zajęcia warsztatowe poświęcone wybranym źródłom ikonograficznym i dokumentu osobistego do historii Zagłady ze szczególnym uwzględnieniem terenu Kraju Warty (niem. Warthegau). Przedstawiono możliwości metod pracy w procesie edukacyjnym z udziałem młodzieży. Nauczyciele dzielili się również swoim doświadczeniem w zakresie nauczania o Holokauście.
Seminarium zorganizowano z myślą o pogłębianiu świadomości wspólnoty celów placówek szkolnych i Muzeów-Miejsc Pamięci oraz propagowaniu idei edukacji historycznej, realizowanej poza szkołą.