25 kwietnia 2018 r., w lesie rzuchowskim, na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem, odbył się VI Marsz Pamięci, poświęcony ofiarom Kulmhof.
Kwietniowa data Marszu nawiązuje do dwóch wydarzeń: obchodzonego w Izraelu Dnia Pamięci o Zagładzie i Bohaterstwie oraz 75. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Tegoroczna uroczystość została poprzedzona spotkaniem autorskim z Andrzejem Sochajem, zastępcą Dyrektora Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Romów oraz Ofiar Holokaustu i promocją książki poruszającej temat zagłady Romów i Sinti w niemieckim obozie Zagłady Kulmhof w Chełmie nad Nerem.
Uroczystości rozpoczęły okolicznościowe przemówienia wygłoszone przez dr Annę Ziółkowską, dyrektor Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie oraz Wieńczysława Oblizajka, Starostę Powiatu Kolskiego. W nastrój zadumy i refleksji wprowadziły odczytywane przez uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Kole relacje ofiar – pełne niepokoju o najbliższych listy napisane przez mieszkańców gett w Łodzi, Grabowie i Kaliszu. W nich znalazły się pierwsze ostrzeżenia o eksterminacji prowadzonej w Kulmhof. Odczytywaniu relacji towarzyszyły utwory muzyczne wykonywane przez uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej im. Karola Szymowskiego w Kole.
Nie mogę opisać mojego niepokoju o Was. Nie rozumiem, dlaczego do nas nie piszecie? Już od miesiąca nie dostałem od Was żadnej wiadomości i nie rozumiem Waszego milczenia. Napiszcie mi szybko, co u Was słychać? Co robi cała rodzina? Czy dostali list od Malci? wysyłam do niej list w tym tygodniu. U nas nic nowego. Jesteśmy wszyscy zdrowi.
Następnie spod Pomnika Ofiar Zagłady ruszył VI Marsz Pamięci, w którym wzięli udział przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych i służb mundurowych powiatu kolskiego, reprezentanci lokalnych organizacji, stowarzyszeń, placówek muzealnych i kultury, przedstawiciele ambasad austriackiej i niemieckiej, Gminy Żydowskiej Wyznaniowej w Łodzi, a także młodzież wraz z nauczycielami ze szkół powiatu kolskiego, tureckiego i włocławskiego.
Podczas przemarszu, przy mogile pierwszej, hołd oddano pomordowanym w Kulmhof Romom i Sinti.
Przy Ścianie Pamięci, miejscu docelowym Marszu złożono kwiaty i zapalono znicze. Pan Leonard Śniadkiewicz, przedstawiciel Gminy Żydowskiej w Łodzi odmówił kadisz.
Następnie dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu Łukasz Krysztofiak odczytał list od wojewody wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna, skierowany do uczestników Marszu.
Uroczystość zakończyło przemówienie p.o. kierownika Oddziału Bartłomieja Grzanki, nawiązujące m.in. do prośby o pamięć pozostawionej przez ostatnich więźniów obozu zagłady Kulmhof.