Pod takim hasłem w dniach 20–21 listopada 2017 r. odbyło się w Berlinie seminarium zorganizowane przez Bundeszentrale für Politische Bildung (Federalna Centrala Kształcenia Politycznego).
Do udziału zaproszeni zostali przedstawiciele muzeów – miejsc pamięci oraz innych instytucji i organizacji, których celem jest upamiętnianie miejsc masowych zbrodnipopełnianych przez Niemców na Żydach w okresie drugiej wojny światowej w Europie Środkowo–Wschodniej. Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie wraz z oddziałem: Muzeum byłego niemieckiego obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem reprezentowali dr Anna Ziołkowska – dyrektor, oraz Bartłomiej Grzanka – adiunkt. Ze strony polskiej udział wzięli także przedstawiciele Państwowego Muzeum na Majdanku (oraz jego oddziałów: Muzeum byłego Obozu Zagłady w Sobiborze oraz Muzeum Miejsca Pamięci w Bełżcu), ukraińską reprezentowali pracownicy Ukraińskiego Centrum Badań nad Holokaustem, białoruską – Międzynarodowe Miejsce Spotkań i Edukacji im. Johannesa Rau w Mińsku. Uczestnikami ze strony niemieckiej byli między innymi pracownicy muzeów – miejsc pamięci, instytutów naukowych i uczelni wyższych oraz przedstawiciele organizacji, fundacji i stowarzyszeń o charakterze edukacyjnym zainteresowanych organizowaniem wyjazdów studyjnych do miejsc pamięci w wyżej wspomnianych krajach.
W pierwszym dniu seminarium dr Anna Ziołkowska i Bartłomiej Grzanka przedstawili uczestnikom zarys dziejów niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem oraz działalność muzeum, przy czym szczególną uwagę zwrócono na działania edukacyjne podejmowane w placówce. W drugim dniu przedstawiciele muzeum wzięli udział w panelach dyskusyjnych poświęconych charakterystyce sprawców zbrodni – w szczególności członków niemieckich formacji policyjnych w okresie drugiej wojny światowej.
Seminarium zorganizowane przez federalną instytucję odpowiedzialną za edukację obywatelską było okazją do wymiany doświadczeń w zakresie edukacji w miejscu pamięci jak również przekazania praktycznych informacji na temat możliwości współpracy na tym polu pomiędzy instytucjami z obu krajów.