Luty – Gwiazda Dawida z hełmem strażackim

średnica 7,8 cm, badania archeologiczne, sezon 2002, pałac – jama śmietniskowa nr 7

Wśród rzeczy należących do ofiar obozu w Chełmnie znajdują się m.in. gwiazdy Dawida, które w czasie okupacji pozwalały Niemcom na szybką identyfikację osób pochodzenia żydowskiego, ale dla Żydów gwiazda jako znak miała również znaczenie uniwersalne, będące symbolem judaizmu, syjonizmu czy żydowskiej tożsamości.

Prezentowany na stałej wystawie w chełmińskim Muzeum artefakt, gwiazda Dawida z hełmem, pozbawiony jest jednego z ramion, brak również widocznych w polu gwiazdy elementów, które składały się z innych atrybutów strażackich, jak drabina, toporek i sikawka. W narożach widoczne okrągłe otworki. Artefakt ściśle wiąże się z łódzkim gettem, gdzie 18 czerwca 1940 r. zalegalizowano straż ogniową.

W związku z szeregiem pożarów w fabrykach, w lutym 1942 r. do wszystkich wydziałów i placówek pracy w getcie rozesłano okólnik surowo zabraniający dokonywania na własną rękę przeróbek pieców. W latach 1942–1943 istniała także sekcja pod nazwą Flur-Haus-und Feuerwache (Straż Polna-Domowa i Przeciwpożarowa).

Podobny artefakt w całej krasie zobaczyć można na wystawie online „Z Litzmannstadt Getto do Auschwitz” (autor Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau) na platformie Google Arts & Culture.