Publikacja ta stworzona została z myślą o nauczycielach przedmiotów humanistycznych, którzy podejmują tę problematykę na lekcjach historii, języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie. Pakiet podzielony jest na dwie części: drukowaną i multimedialną.
W części publikowanej odnajdziecie Państwo artykuły poświęcone takim zagadnieniom, jak: system represji wobec ludności żydowskiej w pierwszych latach okupacji niemieckiej; powstanie i funkcjonowanie „dzielnicy zamkniętej” w Łodzi oraz gett prowincjonalnych w Kraju Warty i rys historyczny pierwszego ośrodka masowej zagłady Kulmhof. Na szczególną uwagę zasługuje komentarz metodyczny, który odpowie nam na pytanie: Jak realizować zajęcia szkolne z wykorzystaniem materiału źródłowego zawartego w niniejszym pakiecie?
Z kolei część multimedialna obejmuje trzynaście scenariuszy zajęć dydaktycznych: w tym pięciu skierowanych dla nauczycieli uczących na poziomie szkoły podstawowej oraz ośmiu adresowanych dla pedagogów szkół ponadpodstawowych. Część multimedialna zawarta jest na muzealnej stronie internetowej dostępnej pod adresem chelmno-muzeum.eu. Oprócz propozycji działań edukacyjnych, załączamy tam bogaty materiał źródłowy (fotografie, dokumenty, artefakty), który nauczyciel może zastosować w trakcie zajęć dydaktycznych.
Publikację dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
Koordynacja projektu i redakcja techniczna: Renata Wełniak
Wybór materiałów źródłowych: Małgorzata Grzanka, Paulina Matuszewska
Konsultacja merytoryczna: prof dr hab. Danuta Konieczka-Śliwińska, dr Anna Ziółkowska
Redakcja językowa: Janina Chodera
Projekt okładki i skład graficzny: Pre-Press Studio Krzysztof Spychał
Zdjęcia ze zbiorów: Archiwum Państwowego w Łodzi, Archiwum Państwowego w Poznaniu, Archiwum Państwowego w Płocku, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Instytutu Pamięci Narodowej Warszawie, Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie, Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem, Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie
Partnerzy: Wydział Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
WYDAWNICTWO BEZPŁATNE
Wydawca:
Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie
ul. Niezłomnych 2, 62-030 Luboń
tel. 61 813 06 81, fax. 61 810 34 11
e-mail:
www.zabikowo.eu
Druk: Drukarnia i Wydawnictwo CER Druk
ul. Gdyńska 19, 62-004 Czerwonak
© Copyright by Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie
ISBN: 978-83-944257-7-7
Żabikowo 2020
Materiały dydaktyczne dla nauczycieli stanowią załącznik do publikacji "Sytuacja ludności żydowskiej w Kraju Warty", t. III z serii "Z Archiwum Muzeów w Chełmnie nad Nerem i w Żabikowie".