Fot., a. Lech Charewicz, 1987-1988
Archeologia Miejsc Pamięci
W związku z trwającymi Europejskimi Dniami Archeologii (14-16 czerwca) zainicjowanymi przez Narodowy Instytut Archeologicznych Badań Ratowniczych (Inrap) we Francji w 2010 r., w Polsce obchodzone od 2019 r., Muzeum przygotowało ofertę cyfrową w formie publikacji do pobrania w PDF.
Publikacja pt. „Obóz zagłady Kulmhof. Multidyscyplinarne badania na terenie miejsc pamięci w Chełmnie i Lesie Rzuchowskim” autorstwa Sebastiana Różyckiego (Politechnika Warszawska), Agnieszki Nieradko (Komisja Rabiniczna) i Bartłomieja Grzanki (Muzeum w Chełmnie) ukazała się drukiem w 2021 r. jako wynik realizacji projektu badawczego pt. „Poszukując prawdy – badania bezinwazyjne na terenie Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem” finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Miejsca Pamięci i trwałe upamiętnienia w kraju”.
W pracy, prócz rysu historycznego obozu i podsumowania stanu badań archeologicznych prowadzonych dotychczas na terenach poobozowych, zawarte zostały wyniki kwerend danych przestrzennych i badań bezinwazyjnych wykonanych w 2020 r. Na ich podstawie dokonano próby odtworzenia topografii obozu. W tym celu wykorzystano m.in. nieznane i niepublikowane wcześniej fotografie lotnicze z obu okresów funkcjonowania ośrodka w Chełmnie.
Autor:
Sebastian Różycki, Bartłomiej Grzanka, Agnieszka Nieradko
Wydawnictwo:
Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej
Miejsce i rok wydania:
Warszawa – Chełmno nad Nerem 2021
Pobierz: