srebro, mosiądz lub złoto (?), MOK(CH) 1
Sygnet jest pierwszym zinwentaryzowanym obiektem w muzealnej Księdze zabytków. W 1998 r. przekazał go do zbiorów Muzeum darczyńca z Bełchatowa.
Pierścień oprócz centralne ułożonej płaskiej plakietki z grawerem „Getto/ Hela/ 1940” składa się z przymocowanej do niej szyny zdobionej częściowo ornamentem roślinnym. Obiekt znajduje się na stałej wystawie historycznej w Muzeum w Chełmnie.
Nie wiemy kim była Hela z sygnetu, jego właścicielką czy wspomnieniem po bliskiej osobie? Czy grawer wykonano na użytek prywatny, a może w celu przekazania utajnionej informacji? Rok 1940 sugeruje datę powstania grawera lub sygnetu z grawerem, prawdopodobnie w jednym z gett zorganizowanych przez Niemców w czasie okupacji na terenie tzw. Kraju Warty.
O bliżej niezidentyfikowanej Heli wspominała Stanisława Teskowska, rolniczka z Chełmna, podczas przesłuchania przez sędziego Władysława Bednarza, prowadzącego w l. 1945–46 śledztwo w sprawie zbrodni popełnionych w obozie:
„Mieszkam przy samej szosie. Przejeżdżające auta widziałam stale, jednak ich nie liczyłam. Żydzi przejeżdżając rzucali nieraz listy. Ja podniosłam jeden taki list. List ten spaliłam. Treść listu była następująca: „Do mojej cioci. Dać znać do Kutna. Jedziemy na wykończenie do Chełmna. Mózg i serce są zdrowe jak kwiat, a ja ginąć muszę. Hela”.