Narodowy Dzień Pamięci Ofiar

14 czerwca obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

Upamiętnienie przypada w 80. rocznicę pierwszego masowego transportu Polaków do KL Auschwitz.

Na terenie Muzeum byłego niemieckiego obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem uczczono pamięć o pomordowanych. W obozie zagłady Kulmhof zginęło około 200 tysięcy Żydów – obywateli polskich, Żydzi z Niemiec, Czech, Austrii i Luksemburga, około 4300 austriackich Romów i Sinti, 82 dzieci z czeskich wsi Lidice i Ležáki oraz nieznana liczba dzieci polskich z Zamojszczyzny, duchownych, żołnierzy polskich i radzieckich, pensjonariuszy domów starców.

Narodowy Dzien Pamieci Ofiary 2