26 kwietnia 2017 r., w lesie rzuchowskim, na terenie byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem, odbył się  V Marsz Pamięci, upamiętniający najmłodsze ofiary Holokaustu.

Popularyzacji wiedzy o historii obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem i współczesnym funkcjonowaniu Miejsca Pamięci służył wykład „Przed Aktion Reinhardt”

12 kwietnia w Muzeum odbył się pokaz filmu dokumentalnego „Linia 41” w reżyserii Tanji Cummings.

Projekt jest kontynuacją ubiegłorocznych wizyt w Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem młodzieży szkół średnich z powiatu szamotulskiego.

W dniu 25 marca 2017 r. w Instytucie Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbyło się II seminarium dydaktyczne „«Pamięć i edukacja».

27 stycznia decyzją Zgromadzenia Ogólnego ONZ ustanowiono Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

17 stycznia przypadła 72. rocznica likwidacji niemieckiego obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem.