Dnia 14 czerwca, decyzją Sejmu RP z 8 czerwca 2006 roku, obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

12 czerwca 2017 roku na terenie Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem odbył się Dzień Pamięci o zamordowanych dzieciach czeskich. W upamiętnieniu wzięli udział uczniowie z Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Lubstowie.

Dwudniowe seminarium dla nauczycieli „Miejsca pamięci w Wielkopolsce”

W dniu 1 czerwca z wizytą w Miejscu Pamięci przebywali członkowie rodziny Podchlebników.

W dniu 24 maja b.r. uczniowie Gimnazjum w Dąbiu wzięli udział w zorganizowanym przez Muzeum objeździe naukowym szlakiem miejsc związanych z martyrologią ofiar niemieckiego obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem.

Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady w Chełmnie nad Nerem prezentuje wystawę plenerową pt. „Sonderlaboratorium SS. Zamojszczyzna «pierwszy obszar osiedleńczy w Generalnym Gubernatorstwie»” przygotowaną przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Lublinie.

26 kwietnia 2017 r., w lesie rzuchowskim, na terenie byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem, odbył się  V Marsz Pamięci, upamiętniający najmłodsze ofiary Holokaustu.

Popularyzacji wiedzy o historii obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem i współczesnym funkcjonowaniu Miejsca Pamięci służył wykład „Przed Aktion Reinhardt”