25 kwietnia po raz dwunasty przez Miejsce Pamięci w Lesie Rzuchowskim przeszedł Marsz poświęcony pamięci ofiar obozu zagłady w Chełmnie (niem. Kulmhof). W szczególny sposób upamiętniono ostatnich więźniów obozu zamordowanych podczas jego likwidacji w styczniu 1945 r.
Do zgromadzonych pod Pomnikiem Ofiar Zagłady przemówienie wygłosili dyrektor Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie dr Anna Ziółkowska i Starosta Powiatu Kolskiego Robert Kropidłowski. Uczestnicy Marszu wysłuchali następnie świadectw pozostawionych przez więźniów odczytanych przez uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Kole.
Ja i mój brat jesteśmy w obozie: ja pracuję jako krawiec, a brat nie mógł wytrzymać tortur mających miejsce w tym lesie i padł. Mam jeszcze brata w Rosji. Nazywa się Abram Szlamkowicz, no ale co z tego: wątpię, żebym mógł go jeszcze w życiu zobaczyć. Mam maleńką prośbędo ludzi, którzy znajdą ten notesik. Niech przekażą kilka słów mieszkańcom Sieradza, Zielińskiemu, Korzyckiemu, Olendrowi i Stodulskiemu, żeby oni w razie przyjazdu mojego brata z Rosji opowiedzieli mu, co z nami się stało, a Bóg im za to zapłaci. Sam niczego zrobić nie mogę, bo my wszyscy tutaj jesteśmy zakuci w kajdany.
Jakow Szlamkowicz
Uczestnicy przeszli w milczeniu pod Ścianę Pamięci przy Kwaterze IV, gdzie modlitwę za zmarłych odmówił ks. Krzysztof Kaczmarek, proboszcz parafii pw. Narodzenia NMP w Chełmnie. Delegacje oddały hołd pomordowanym, składając kwiaty i zapalając znicze. Listy od Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Katarzyny Pawlak-Muchy i Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka odczytał Bartłomiej Grzanka, kierownik Oddziału.
Uczestnikom Marszu Pamięci towarzyszyły żółte żonkile, które w symboliczny sposób połączyły pamięć o ofiarach powstania w getcie warszawskim w 1943 r. i zamordowanych w obozie zagłady w Chełmnie.
W uroczystości wzięli udział posłanka do Parlamentu Europejskiego Anna Bryłka, przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych i służb mundurowych, Instytutu Pamięci Narodowej, reprezentanci lokalnych organizacji, stowarzyszeń, instytucji kultury, a także młodzież wraz z nauczycielami ze szkół z powiatu kolskiego, konińskiego, tureckiego, włocławskiego i sieradzkiego.
Organizatorami Marszu byli Muzeum w Chełmnie i Starostwo Powiatowe w Kole.