Uprzejmie informujemy, że w dniach 24 i 31 grudnia Muzeum będzie czynne do godziny 13. W dniach 25-26 grudnia oraz 1 i 6 stycznia Muzeum będzie nieczynne.
We kindly inform you that on December 24 and 31, the Museum will be open until 1:00 PM. On December 25-26 and January 1 and 6, the Museum will be closed.

Dziewczyna z pamiętnika

Muzeum byłego niemieckiego Obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem zaprasza do zwiedzenia nowej wystawy czasowej pt. „Dziewczyna z pamiętnika. W poszukiwaniu Rywki z łódzkiego getta”, prezentowanej w pawilonie muzealnym w Chełmnie.

Jej organizatorami są Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie we współpracy z Jewish Family and Children’s Services Holocaust Center of San Francisco. Od 2017 r., kiedy pierwszy raz została wystawiona w krakowskim muzeum, cieszy się szczególnym zainteresowaniem odwiedzających. W związku z tym postanowiono stworzyć jej mobilną wersję edukacyjną, którą obecnie można oglądać w Muzeum w Chełmnie.

Jej główna bohaterka Rywka Lipszyc miała zaledwie 11 lat, gdy wraz z rodziną została zamknięta w łódzkim getcie. Swoje emocje, zmartwienia i trudną codzienność opisuje na kartkach pamiętnika. Jak potoczyły się losy Rywki i jej unikalnego pisemnego świadectwa Zagłady? Odpowiedź na to pytanie będą mogli Państwo poznać, zaznajamiając się z wystawą.

„Ekspozycja – jak twierdzą jej twórcy – stanowi unikalne narzędzie edukacyjne, które może ułatwić percepcję II wojny światowej i samego Holokaustu. Rywka staje się przewodnikiem w świecie chaosu, upadku wartości, cierpienia i śmierci. Dzięki perspektywie biograficznej odbiorcy łatwiej jest przybliżyć się do przeszłości i utożsamić z bohaterką opowieści”.

Wystawę poświęcono nie tylko pamięci Rywki, ale i Tamarci (l. 5), Abramka (l.10), zamordowanym w ośrodku śmierci Kulmhof podczas tzw. Wielkiej Szpery, oraz Cypki Lipszyc (l.11), która zginęła w stacjonarnej komorze gazowej w Auschwitz-Birkenau.

Dodatkowym atutem wystawy jest warstwa ilustracyjna składająca się z archiwalnych fotografii trzech najbardziej znanych fotografów getta w Łodzi: Henryka Rossa, Mendla Grossmana oraz Waltera Geneweina.

Nad ekspozycją pracował zespół kuratorski w składzie: Jakub Nowakowski, Tomasz Strug, Monika Stępień, Anna Wencel, Anna Janeczko, Katarzyna Suszkiewicz.

Miejsce ekspozycji – pawilon muzealny w Chełmnie,

termin ekspozycji – od czerwca do września 2021 r.,

wystawa czynna w godzinach pracy Muzeum – od g. 9.00 do 15.00 (wtorek–niedziela).

Kontakt

Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem

Oddział Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie

Instytucja Kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego

Chełmno 59A, 62-660 Dąbie
tel. 63 271 94 47695 003 137
e-mail: muzeum@chelmno-muzeum.eu

Zwiedzanie

Chełmno

wtorek – niedziela 9.00–15.00 
poniedziałek – nieczynne

Ostatnie wejście do Muzeum na pół godziny przed zamknięciem.

Las Rzuchowski

Teren otwarty dla zwiedzających 

Edit Template

© copyright Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie

Uprzejmie informujemy, że w dniach 24 i 31 grudnia Muzeum będzie czynne do godziny 13. 
W dniach 25-26 grudnia oraz 1 i 6 stycznia Muzeum będzie nieczynne.

 

We kindly inform you that on December 24 and 31, the Museum will be open until 1:00 PM. On December 25-26 and January 1 and 6, the Museum will be closed.

Skip to content