Wizyta studyjna uczniów z Wągrowca

Wizyta uczniów w Muzeum miała podwójny charakter, z jednej strony poznawali dzieje obozowe Kulmhof, z drugiej upamiętnieni ofiary Holokaustu.

27 stycznia to data niezwykle ważna w historii Polski. Od piętnastu lat obchodzona jest bowiem jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Tego dnia oczy wszystkich zwrócone są oczywiście na Muzeum Auschwitz-Birkenau, gdzie odbywają się główne uroczystości, ponieważ to właśnie moment wyzwolenia przez Armię Czerwoną tego obozu zagłady stał się inspiracją do ustanowienia święta przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Ale mniejsze upamiętnienia Dnia Pamięci odbywają się w całym kraju.

Uczcili go również uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich w Wągrowcu, uczestnicy warsztatów historycznych poświęconych lokalnej (wągrowieckiej) społeczności żydowskiej. Dzięki wsparciu finansowemu Powiatu Wągrowieckiego i staraniom Wągrowieckiego Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego im. Stanisława Przybyszewskiego młodzież wzięła udział w wycieczce edukacyjnej do Muzeum Kulmhof - byłego niemieckiego Obozu Zagłady w Chełmnie nad Nerem.

„Klasztorniacy” zwiedzali teren obozu oraz cmentarzysko w Lesie Rzuchowskim; uczestniczyli także w dwóch warsztatach muzealnych prowadzonych przez pracowników placówki: „Dwie twarze getta. Godność i człowieczeństwo w dzielnicy zamkniętej” oraz „Symbole Holokaustu. Ostatnie słowa Ofiar...”. Na koniec szesnastoosobowa grupa wraz z opiekunami udała się pod Ścianę Pamięci, gdzie zapaliła znicz.

Źródło: I Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich w Wągrowcu.