W dniu 10 czerwca 2019 r. na terenie Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem upamiętniono dzieci czeskie, ofiary mordu Kulmhof.
Za rzekomy udział mieszkańców Lidic, wioski położonej kilkanaście kilometrów od Pragi, w zamachu na życie Reinharda Heydricha, Protektora Czech i Moraw, 10 czerwca 1942 roku dokonano krwawej pacyfikacji wsi. Mężczyzn zastrzelono, a kobiety wywieziono do obozu koncentracyjnego Ravensbrűck. Tragiczny los spotkał również dzieci. Kilkanaścioro z nich trafiło do niemieckich rodzin, pozostałe osiemdziesięcioro dwoje przewieziono do obozu przesiedleńczego w Litzmannstadt, po czym przekazano je pod „opiekę” gestapo z zaleceniem „specjalnego” traktowania. Nie znamy ich dalszych losów, najprawdopodobniej w lipcu tegoż roku zostały wysłane do obozu zagłady Kulmhof. Z największym prawdopodobieństwem zginęła tu także grupa czeskich dzieci z miejscowości Ležáky, spalonej przez Niemców 24 czerwca 1942 roku.
10 czerwca w „Dniu Pamięci o zamordowanych dzieciach czeskich” wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Łuczywnie oraz uczniowie z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Maksymiliana Jackowskiego w Słupcy. Po zapoznaniu się z historią pierwszego niemieckiego obozu zagłady Kulmhof na ziemiach okupowanej Polski, uczestniczyli w lekcjach muzealnych, przybliżających losy najmłodszych ofiar obozu. Następnie w Lesie Rzuchowskim przy symbolicznej mogile, w pobliżu której znajduje się dziś pomnik-kamień z inskrypcją: „Ziemia uświęcona męczeństwem i krwią dzieci z rejonu łódzkiego, z Zamojszczyzny i Lidic”, uczniowie złożyli kwiaty i zapalili znicze.