Sytuacja ludności żydowskiej w Kraju Warty

Sytuacja ludnosci zydowskiej w Kraju Warty okładka

Publikacja ta stworzona została z myślą o nauczycielach przedmiotów humanistycznych, którzy podejmują tę problematykę na lekcjach historii, języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie. Pakiet podzielony jest na dwie części: drukowaną i multimedialną.

W części publikowanej odnajdziecie Państwo artykuły poświęcone takim zagadnieniom, jak: system represji wobec ludności żydowskiej w pierwszych latach okupacji niemieckiej; powstanie i funkcjonowanie „dzielnicy zamkniętej” w Łodzi oraz gett prowincjonalnych w Kraju Warty i rys historyczny pierwszego ośrodka masowej zagłady Kulmhof. Na szczególną uwagę zasługuje komentarz metodyczny, który odpowie nam na pytanie: Jak realizować zajęcia szkolne z wykorzystaniem materiału źródłowego zawartego w niniejszym pakiecie?

Z kolei część multimedialna obejmuje trzynaście scenariuszy zajęć dydaktycznych: w tym pięciu skierowanych dla nauczycieli uczących na poziomie szkoły podstawowej oraz ośmiu adresowanych dla pedagogów szkół ponadpodstawowych. Część multimedialna zawarta jest na muzealnej stronie internetowej dostępnej pod adresem chelmno-muzeum.eu. Oprócz propozycji działań edukacyjnych, załączamy tam bogaty materiał źródłowy (fotografie, dokumenty, artefakty), który nauczyciel może zastosować w trakcie zajęć dydaktycznych.

Artefakty

Teksty źródłowe

Scenariusze lekcji
szkoła podstawowa

Scenariusze lekcji
szkoła ponadpodstawowa

Publikację dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Koordynacja projektu i redakcja techniczna: Renata Wełniak

Wybór materiałów źródłowych: Małgorzata Grzanka, Paulina Matuszewska

Konsultacja merytoryczna: prof dr hab.  Danuta Konieczka-Śliwińska, dr Anna Ziółkowska

Redakcja językowa: Janina Chodera