Wystawa czasowa „Odezwa do naszego przyszłego narodu…” 70. rocznica likwidacji obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem...
Wystawa czasowa „Odezwa do naszego przyszłego narodu…” 70. rocznica likwidacji obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem upamiętnia przypadającą w 2015 r. 70. rocznicę ostatecznej likwidacji tego pierwszego, funkcjonującego na ziemiach polskich, obozu zagłady.
Punktem kulminacyjnym rozgrywających się na terenie obozu wydarzeń związanych z jego likwidacją była noc z 17 na 18 stycznia 1945 r. Dramatyczne wydarzenia do których wówczas doszło stanowią apogeum tragedii więźniów obozu. Celem ekspozycji jest przywrócenie pamięci o tych wydarzeniach. Jednocześnie stanowi ona próbę uwypuklenia tych zdarzeń, które w powszechnej świadomości zapisały się jako wyraz heroicznego oporu w obliczu śmierci, podejmowanego przez ostatnich więźniów.
Narracja wystawy skupia się wokół problemu likwidacji obozu na przełomie 1944 i 1945 r. oraz losów jego ostatnich ofiar. Każdy z bloków przedstawia różne aspekty funkcjonowania obozu, na tle szerszego kontekstu historycznego. Wystawa stanowi zestawienie dwóch narracji: obiektywnej oraz subiektywnej – przedstawiającej wydarzenia widziane oczami ówczesnych więźniów.
Prezentowane na wystawie fotografie, dokumenty, fragmenty wspomnień pochodzą ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej oraz zbiorów własnych Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem i Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie.Ważnym elementem przekazu jest również sama forma wystawy, zaprojektowana przez artystę plastyka Wawrzyńca Kozickiego.
Gdzie: Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem, Chełmno 59a, 62-660 Dąbie
Wernisaż wystawy: 16 stycznia 2015 r. godz. 11.00
Wystawa udostępniona: 17 stycznia 2015 r. – 30 czerwca 2015 r.
Wystawa będzie czynna w godzinach pracy Muzeum:
kwiecień–wrzesień: 9.00–17.00 (wtorek–niedziela)
październik–marzec: 9.00–15.00 (wtorek–niedziela)
Organizator: Muzeum Martyrologicznie w Żabikowie
Kurator: Andrzej Grzegorczyk
Oprawa plastyczna: Wawrzyniec Kozicki