23 maja uczniowie wraz z opiekunami wzięli udział w objeździe edukacyjnym...
23 maja uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Kole oraz Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia im. Karola Szymanowskiego w Kole wraz z opiekunami wzięli udział w objeździe edukacyjnym pt. Szlakiem pamięci Żydów łódzkich, zorganizowanymprzez Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem.
Objazd był już kolejnym z cyklu wyjazdów edukacyjnych do miejsc związanych z historią Żydów zamieszkujących przed wojną pogranicze Wielkopolski, Kujaw Wschodnich i ziemi łódzkiej, organizowanych przez Muzeum w Chełmnie z okazji Międzynarodowego Dnia Muzeów. Tegoroczny wyjazd miał wyjątkowy charakter. Został bowiem przygotowany w 75. rocznicę likwidacji Litzmannstadt Getto i wpisany do wydarzeń upamiętniających tę szczególną rocznicę.
Celem objazdu było poznanie historii społeczności żydowskiej Łodzi, której kres istnienia nastąpił wraz z likwidacją tamtejszego getta. Między 23 czerwca a 14 lipca 1944 r. deportowano do ośrodka zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem 7196 ofiar w dziesięciu transportach. Pozostałe ofiary, ok. 67 tysięcy, wywieziono do obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.
Objazd rozpoczął się od wizyty w Muzeum Stacja Radegast, z której odchodziły transporty ofiar do Kulmhof i Auschwitz-Birkenau. Tam uczniowie mogli zapoznać się z wystawami oraz przejść przez Tunel Deportowanych, poznając historię Litzmannstadt Getto, jego codzienność i zagładę. Następnie zapoznawali się z topografią terenu dawnego getta, odczytując zachowane w przestrzeni miejskiej ślady funkcjonowania "dzielnicy zamkniętej" oraz współczesnymi przekształceniami w tej części miasta. Tego typu refleksja pozwalała dostrzec obecne w krajobrazie znaki pamięci, odsyłające do zgładzonej społeczności. Ważnym przeżyciem dla młodych ludzi była wizyta na Cmentarzu Żydowskim w Łodzi, największej nekropolii żydowskiej w Polsce. Zobaczyli m.in. mauzoleum Izraela Poznańskiego, fundatora cmentarza, uznawane za największe na świecie, oraz liczne grobowce rodzinne usytuowane przy głownej alei cmentarnej, która została zarezerwowana dla najważniejszych osobistości tamtejszej społeczności. Oglądając liczne macewy, uczniowie mogli poznać elementy żydowskiej sztuki sepulkralnej. Szczególnym przeżyciem było przejście przez "Pole Gettowe", na którym spoczęło ponad czterdzieści tysięcy więźniów Litzmannstadt Getto.
Refleksji historycznej oraz pogłębianiu świadomości o istnieniu przedwojennej Łodzi jako mieście wielokulturowym i wielowyznaniowym służyła wizyta w Muzeum Miasta Łodzi, usytuowanym w dawnym Pałacu Poznańskich.