Ułatwienia dostępu

Niemiecki obóz zagłady Kulmhof

Image

Publikacja pt. „Niemiecki obóz zagłady Kulmhof”, którą oddajemy w Państwa ręce jest drugim wydaniem I tomu niniejszego wydawnictwa. Wyjątkowość tego opracowania polega na tym, że jest to pierwszy tego typu pakiet, który pod względem edukacyjnym opowiada o ofiarach obozu zagłady Kulmhof. W naszym zamyśle publikacja ma służyć jako pomoc w przeprowadzeniu lekcji, bądź też ma być inspiracją w przygotowaniu zająć autorskich z omawianego zakresu tematycznego. Odbiorcą przygotowanego wydawnictwa są nauczyciele szkół podstawowych i ponadpodstawowych uczący przedmiotów: historia, język polski, wiedza o społeczeństwie, etyka.

Pakiet podzielony jest na dwie części: drukowaną i multimedialną. W części pierwszej zawarty jest rys historyczny pierwszego ośrodka masowej zagłady oraz komentarz metodyczny. Z kolei część druga obejmuje dziesięć scenariuszy zajęć dydaktycznych: w tym czterech skierowanych dla nauczycieli uczących na poziomie szkoły podstawowej oraz sześciu adresowanych dla pedagogów szkół ponadpodstawowych. Dodatkowo do każdej propozycji lekcji załączamy bogaty materiał źródłowy (fotografie, mapy, artefakty), który nauczyciel może wykorzystać podczas lekcji. W skład pakietu wchodzą także fragmenty wywiadów nagrane ze Świadkami Czasu pamiętającymi funkcjonowanie obozu zagłady Kulmhof. Środki dydaktyczne oraz scenariusze lekcji udostępnione są na muzealnych stronach internetowych dostępnych pod adresami www.zabikowo.eu oraz www.chelmno-muzeum.eu.

 

Filmy

Zdjęcia

Teksty źródłowe

Artefakty

Scenariusze lekcji
szkoła podstawowa

Mapy

Scenariusze lekcji
szkoła ponadpodstawowa

Koordynacja projektu: Renata Wełniak

Wybór materiałów źródłowych: Małgorzata Grzanka

Konsultacja merytoryczna: prof. dr hab. Danuta Konieczka-Śliwińska, dr Anna Ziółkowska

Korekta językowa i redakcja techniczna: Janina Chodera

Projekt okładki i skład graficzny: Krzysztof Spychał

Zdjęcia ze zbiorów: Archiwum Państwowego w Łodzi, Instytutu Pamięci Narodowej Warszawie, Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie, Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem, Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie oraz ze zbiorów prywatnych Jana Grzegorzewicza z Kłodawy.

Partnerzy: Zakład Dydaktyki Historii Wydziału Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

 

WYDAWNICTWO BEZPŁATNE

 

Wydawca:
Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie
ul. Niezłomnych 2
62-030 Luboń
tel. 61 813 06 81 fax. 61 810 34 11
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.zabikowo.eu

Wydanie II, zmienione

© Copyright by Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie

ISBN: 978-83-944257-9-1

Żabikowo 2021

Materiały dydaktyczne dla nauczycieli stanowią załącznik do publikacji "Niemiecki obóz zagłady Kulmhof", t. I z serii "Z Archiwum Muzeów w Chełmnie nad Nerem i w Żabikowie".

  

 


Aktualności

Kontakt

Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem

Oddział Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie

Instytucja Kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego

Chełmno 59A, 62-660 Dąbie
tel. 63 271 94 47; 695 003 137
e-mail: muzeum@chelmno-muzeum.eu

Zwiedzanie

Chełmno

wtorek – niedziela 9.00–15.00 
poniedziałek – nieczynne

 

Ostatnie wejście do Muzeum na pół godziny przed zamknięciem.

Las Rzuchowski

Teren otwarty dla zwiedzających 

© copyright Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie