14 czerwca, decyzją Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 8 czerwca 2006 r., obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Zagłady.
W tym dniu upamiętniamy rocznicę pierwszego masowego transportu więźniów z zakładu karnego w Tarnowie do KL Auschwitz w Oświęcimiu. 14 czerwca 1940 r. uznaje się za początek funkcjonowania obozu.
Pamięć o ofiarach pierwszego na okupowanych ziemiach Polski niemieckiego obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem uczcili uczniowie i nauczyciele z Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Warszawie oraz towarzyszący im uczniowie z niemieckiej szkoły wraz z opiekunami. Przy pomniku powstałym z inicjatywy Towarzystwa Niemiecko-Żydowskiego z Hamburga, na terenie Muzeum w Chełmnie, uczniowie wspólnie zapalili znicz i minutą ciszy oddali hołd pomordowanym.
W obozie zagłady Kulmhof zginęło około 200 tysięcy Żydów – obywateli polskich, Żydzi z Niemiec, Czech, Austrii i Luksemburga, około 4300 austriackich Romów i Sinti, 82 dzieci z czeskich wsi Lidice i Ležáki oraz nieznana liczba dzieci polskich z Zamojszczyzny, duchownych, żołnierzy polskich i radzieckich, pensjonariuszy domów starców.