W nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 r., Niemcy zamordowali w komorach gazowych obozu zagłady Auschwitz II-Birkenau około 4.300 ostatnich romskich więźniów tzw. „obozu rodzinnego dla Cyganów” (niem. Zigeunerfamilienlager).
29 lipca 2011 r. Sejm RP uchwalił 2 sierpnia Dniem Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti. W tym dniu upamiętniamy niemal pół miliona ofiar niemieckiego ludobójstwa popełnionego na Romach i Sinti w okupowanej Europie.
Romowie i Sinti znaleźli się także wśród ofiar obozu Kulmhof. W dniach od 2 do 9 stycznia
1942 r. w obozie zginęło ok. 4.300 Romów i Sinti, pochodzących z austriackich landów Burgenland i Styria, wsiedlanych w dniach od 5 do 9 listopada 1941 r. (w liczbie 5.007) do tzw. obozu cygańskiego (niem. Zigeunerlager), który funkcjonował na obszarze getta łódzkiego. Ofiary mordowano w mobilnych komorach gazowych w lesie rzuchowskim, po czym grzebano w masowym grobie w ubraniach i z przywiezionym dobytkiem. O zbrodni na Romach i Sinti informował na bieżąco w jednym z meldunków przekazywanych do Okręgu Łódzkiego ZWZ Stanisław Kaszyński, a także uciekinier z obozu Szlama Winer w relacji złożonej w lutym 1942 r. w getcie warszawskim,
2 sierpnia kwiaty i symboliczny znicz pod pomnikiem poświęconym zamordowanym w Kulmhof Romom i Sinti złożyli wiceprezes Fundacji Auschwitz–Birkenau Wojciech Soczewica oraz kierownik Muzeum Bartłomiej Grzanka.