ceramika, 2,4 x 3,5 cm, wys. 2 cm, MOK(CH) 1022, badania wykopaliskowe (Chełmno, 2001)
Kapsel ceramiczny, najprawdopodobniej od butelki po piwie, z inskrypcją wpisaną w kształt koła: „J.K. Gibki/ Kleczew”. W centrum 8-boczna gwiazda, od jej rogów odchodzą ozdobne linie układające się w literę „V”, które wizualnie stanowią podstawę dla inskrypcji. Całość szkliwiona. Inskrypcja lekko przetarta. Końcówka mocująca uchwyt wykruszona.
Kim zatem był J.K. Gibki? Według „Księgi Adresowej Polski” z 1928 r. w wykazie osób prowadzących działalność gospodarczą w Kleczewie, Gibki figuruje jako właściciel piwiarni (możliwe, że chodzi o wyszynk). W tej samej Księdze, ale obejmującej lata 1937-1939, nazwisko Gibki widnieje w składzie rady miejskiej, a przy Rynku 18 prowadzi wytwórnię wód gazowanych. W skład rady wybrany również kadencję wcześniej, w 1934 r. Był również zastępcą prezesa Koła Związku Rezerwistów, które w Kleczewie powstało 17 lutego 1933 r.
Kleczew (miasto w województwie wielkopolskim, powiat koniński) w czasie okupacji przemianowano na Lehmstädt.Jan Gibki zginął w pierwszych dniach niemieckiego terroru wojskowego we wrześniu 1939 r. podczas bombardowania polowego lotniska.
Wspomniany kapsel jest nie tylko materialnym świadectwem przedwojennego Kleczewa, ale i wycinkiem indywidualnej historii regionalnej.