W ramach „Akcji Żonkile” uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Chełmnie, na kilka dni przed 80. rocznicą wybuchu powstania w getcie warszawskim, uczniowie klas 7-8 włączyli się w upamiętnienie bojowniczek i bojowników getta.
Dnia 14 kwietnia na terenie szkoły uczniowie spotkali się z pracownikami Muzeum, którzy przeprowadzili zajęcia pt. „Lokalni bohaterowie powstania w getcie warszawskim”. Rozmawialiśmy o bohaterstwie, co ono mogło oznaczać w czasie drugiej wojny światowej. Dlaczego powstańców z pomnika przedstawiono jako herosów? Czy śmierć ludzi bezbronnych jest równie heroiczna?
Uczniowie poznali także historię Uszera Szyi Taubego (ur. 1914) i Gołdy (Guci) Tabaczyńskiej (ur. 1916) – lokalnych bohaterów powstania. W czasie okupacji przebywali w getcie w Kłodawie. Przed wywózką kłodawskich Żydów (styczeń 1942) udało się im przedostać przez Krośniewice do Warszawy. Tam w getcie współpracowali z grupą Oneg Szabat, pracownikami Konspiracyjnego Archiwum Getta Warszawskiego, przekazując informacje o niemieckim obozie zagłady w Chełmnie (niem. Kulmhof).
Uszer z żoną Balcią prawdopodobnie zginęli w czasie powstania w getcie (1943), Gucia zginęła po tzw. aryjskiej stronie w dniach powstania warszawskiego (1944), była jedną z najlepszych łączniczek.
Kolejnym punktem spotkania było wspólne wykonywanie papierowych żonkili, które są symbolem pamięci o powstańcach, szacunku do drugiego człowieka i nadziei, odrodzenia tak jak kwietniowe kwiaty po zimie. Żonkile towarzyszyć będą uczestnikom tegorocznego Marszu Pamięci poświęconemu ofiarom obozu w Chełmnie, który przypada w rocznicę wybuchu powstania.
Opiekunkami klas, które przyłączyły się do „Akcji Żonkile” były Beata Lasota i Małgorzata Bilińska.