Kość, bakelit?, ø 3 cm, nr inw. MOK(CH) 904, jama nr 7
Broszka w kształcie kwiatu szarotki. Rozpoznajemy go po wydłużonych u podstawy płatkach, koszyczek tworzą 6 wypukłych guzków (w rzeczywistości przeważnie 4 lub 5). W centrum widoczna przezroczysta kulka. Na odwrocie ślad po mocowaniu zapięcia.
W warunkach naturalnych rośnie głównie na terenach górskich, stąd pokryta jest gęstym białym kutnerem (tu zaznaczony skośnymi liniami). W Europie występuje jeden znany gatunek szarotki, alpejskiej, którą można spotkać w polskiej części Tatr. Gatunek chroniony.
Jej symboliczne znaczenie jest szerokie, od miłości połączonej z odwagą po znak górskich jednostek Wehrmachtu. Według ludowych opowieści mężczyźni wspinali się w niebezpieczne miejsca gór, aby zerwać szarotkę dla ukochanej osoby. Jest także znakiem niemieckich czy austriackich stowarzyszeń alpinistycznych o przedwojennym rodowodzie. Współcześnie szarotka jest też znakiem polskich strzelców podhalańskich.
Szarotka była popularnym motywem broszek, o czym świadczy m.in. archiwalna fotografia Feli Jakubowicz (z d. Kaufman), ur. w Kole (1890-1944). W przededniu 83. rocznicy uruchomienia pierwszego na ziemiach okupowanej Polski niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie i deportacji pierwszych ofiar, kolskich Żydów, warto wrócić do naszego wpisu z 2022 r.