23 sierpnia obchodziliśmy Europejski Dzień Pamięci Ofiar Nazizmu i Stalinizmu, ustanowiony przez Parlament Europejski w roku 2008.
Święto po raz pierwszy obchodzone było w 70. rocznicę podpisania Paktu Ribbentrop-Mołotow, pomiędzy III Rzeszą Niemiecką a Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich. Oficjalnie był to układ o nieagresji między obydwoma totalitarnymi państwami, lecz w utajnionej części jego zapisów umieszczono m.in. plan agresji
i rozbioru II Rzeczypospolitej.
O Europejskim Dniu Pamięci Ofiar Nazizmu i Stalinizmu, w przededniu 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, nie mogli zapomnieć również goszczący w Muzeum Seniorzy z Dziennego Domu „Senior+” w Kole wraz z opiekunami, którzy upamiętnili ofiary totalitaryzmów poprzez zapalenie znicza na terenie dawnego majątku w Chełmnie. Kolscy Seniorzy okazywali żywe zainteresowanie historią Żydów, Polaków i ofiar innych narodowości zgładzonych w obozie Kulmhof. Na liczne pytania gości odpowiadał przewodnik Zdzisław Lorek. Seniorzy zwiedzili również wystawę czasową pt. „Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice” oraz wysłuchali prelekcji dotyczącej losów kolskich Żydów, w ramach której zapoznali się z materiałami archiwalnymi w postaci zdjęć oraz świadectw Zagłady.