Accessibility Tools

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

W 77. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz–Birkenau obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 r. Pracownicy Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem upamiętniając ofiary Holokaustu w lesie rzuchowskim (w miejscu po obozie leśnym) złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Z tej okazji wspominamy jedną z żydowskich rodzin z Koła, Beckerów. Hadassa, będąc kilkunastoletnią dziewczyną, w styczniu 1942 r. uciekła przed wywózką do Chełmna z getta wiejskiego w Bugaju (powiat kolski). Przedostała się do Ozorkowa, informując miejscową społeczność o wywózkach Żydów. Nie uwierzono jednak jej słowom. Następnie dotarła do łódzkiego getta, gdzie pracowała przymusowo w resorcie futrzarskim. Za kolejną próbę ucieczki została ciężko pobita. Z getta trafiła do Auschwitz. Po przejściu selekcji, którą nadzorował Josef Mengele, w październiku 1944 r. przetransportowano ją wraz z innymi kobietami do podobozu Mauthausen, Lenzing. Więźniarki wykorzystywano tam do pracy w fabryce sztucznego jedwabiu. Po oswobodzeniu przez oddziały amerykańskie wyjechała do Włoch (obóz dla przesiedleńców), a stamtąd do Izraela. W latach 60. wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych, osiedlając się w dzielnicy Nowego Jorku, Brooklynie. Pewnego dnia dała ogłoszenie w lokalnej prasie, że „jest z Koła”. Na jej apel odpowiedział jeden mężczyzna mieszkający przed wojną w tym samym budynku co Hadassa, przy ul. Grodzkiej. W mobilnych komorach gazowych, używanych przez SS-Sonderkommando Kulmhof, straciła rodziców Jechiela Meira i Belję (z zawodu krawcy) oraz młodszego brata Zviego Herszela. (Opracowano na podstawie wywiadu przeprowadzonego w 1989 r. przez American Gathering of Jewish Holocaust Survivors).

Przedwojenna fotografia rodziny Beckerów z Koła, w centrum stoi Hadassa, zbiory Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie.

Przedwojenna fotografia rodziny Beckerów z Koła, w centrum stoi Hadassa, zbiory Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie.

W obozie zagłady w Chełmnie (niem Kulmhof) od grudnia 1941 do kwietnia 1943 r. i od lata 1944 do 18 stycznia 1945 r., życie straciło łącznie ok. 200 tys. Żydów z Polski (z miast i miasteczek przedwojennych województw poznańskiego, pomorskiego, łódzkiego i warszawskiego), Luksemburga, Niemiec, Austrii i Czech.

W obozie Kulmhof Niemcy zamordowali również 4300 Romów i Sinti, pochodzących z pogranicza austriacko-węgierskiego (Burgenland), 92 dzieci czeskich ze wsi Lidice i Ležáky, kilkudziesięciu pensjonariuszy domów opieki we Włocławku wraz z jedną z sióstr ze zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi we Włocławku oraz nieustaloną grupę jeńców radzieckich. Wśród polskich ofiar wymienia się również niezidentyfikowane grupy duchownych oraz dzieci z Zamojszczyzny.


Contact

Museum of the Former German Kulmhof Death Camp in Chełmno on Ner

Branch of the Martyrdom Museum in Żabikowo

Cultural Institution of the local government of Wielkopolskie Voivodeship

Office in the Museum in Chelmno
Chełmno 59A, 62-660 Dąbie
phone: +48 63 271 94 47 
Mobile +48 695 003 137
e-mail: muzeum@chelmno-muzeum.eu
www.chelmno-muzeum.eu

Visiting the Museum

Chełmno

Tuesday–Sunday: 9 am–3 pm
Monday: close

 

The last visitors are admitted an half hour before the closing time.

Las Rzuchowski

The area is open for visitors

© copyright Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie