Szkoła Podstawowa w Powierciu, w Chełmnie i w Dąbiu dołączyły do akcji edukacyjno-społecznej „Żonkile”, której głównym organizatorem jest Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. W dniach 10, 16 i 23 kwietnia na terenie placówek szkolnych warsztaty z uczniami przeprowadzili pracownicy Muzeum w Chełmnie.
Celem akcji jest pielęgnowanie pamięci o żydowskich powstańcach Warszawy, którzy 19 kwietnia 1943 roku przystąpili do nierównej walki z niemieckim okupantem. Symbolem ich walki stały się żółte żonkile, które przed Pomnik Bohaterów Getta w Warszawie przynosił Marek Edelman, ocalały z Zagłady – ostatni z przywódców zbrojnego starcia.
W pierwszej części spotkań rozmawialiśmy z uczniami o odwadze i jej różnych przejawach. W jakich codziennych sytuacjach jej potrzebujemy? Czy odwagi można się nauczyć? Jaki typ odwagi reprezentują Marek Edelman, Emanuel Ringelblum, Nachum Grzywacz, Izrael Milejkowski, Marysia Ajzensztadt, Mary Berg i Sima Wasser? Następnie wspólnie wycinaliśmy i składaliśmy żółte żonkile – symbol szacunku, nadziei i pamięci.
Papierowe kwiaty rozdaliśmy uczestnikom tegorocznego Marszu Pamięci poświęconemu ofiarom niemieckiego obozu zagłady Kulmhof, organizowanym przez Muzeum i Starostwo Powiatowe w Kole na terenie Lasu Rzuchowskiego.
Podziękowania kierujemy do opiekunów klas i dyrekcji szkół, które aktywnie tworzą sieć pamięci o kwietniowych uroczystościach.
#ŁączyNasPamięć #AkcjaŻonkile