Pracownicy Muzeum w Chełmnie mieli zaszczyt uczestniczyć 14 kwietnia w podniosłej uroczystości nadania Szkole Podstawowej w Chełmnie imienia Stanisława Kaszyńskiego.
Wybór Patrona, przedwojennego sekretarza gminy Chełmno, zaangażowanego społecznie lidera, żołnierza ZWZ-AK, bohatera „czasów najciemniejszych” jest dla całej społeczności szkolnej, dla nas i potomnych, wyjątkową lekcją patriotyzmu, odwagi i humanizmu. Kaszyński za próbę poinformowania opinii publicznej o dokującej się w obozie Kulmhof eksterminacji społeczności żydowskiej poniósł najwyższą cenę. Stracił życie z rąk niemieckich okupantów. Życie straciła również jego żona Karolina. Kaszyńscy osierocili czworo dzieci.
Uroczystość rozpoczęła msza św. w kościele parafialnym w Chełmnie. Następnie w Szkole odbyła się uroczysta gala. W święcie Patrona udział wzięli członkowie Rodziny Kaszyńskich, posłowie i senatorowie na Sejm RP, przedstawiciele władz samorządowych i służb mundurowych, wicekurator oświaty w Wielkopolsce, reprezentanci lokalnych organizacji, stowarzyszeń i instytucji kultury oraz uczniowie wraz z rodzicami i nauczycielami.
List gratulacyjny w imieniu dyrektor Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie dr Anny Ziółkowskiej odczytał kierownik Oddziału Bartłomiej Grzanka, który na ręce dyrektora Szkoły Dominika Nosala złożył wyrazy uznania i podziękowania za pielęgnowanie i kultywowanie pamięci o Stanisławie Kaszyńskim, doceniając współpracę z Muzeum byłego niemieckiego Obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem.
Dla całej społeczności szkolnej życzymy pełnej identyfikacji z niestrudzoną postawą Patrona. Niech nowy Sztandar będzie dla Państwa powodem do dumy i znakiem nowej twórczej drogi w historii Szkoły.