W dniach 13–14 lutego br. w Hamburgu odbyła się międzynarodowa konferencja Documenting and exhibiting persecutions and deportations in Europe from 1938 to 1945…
W dniach 13–14 lutego br. w Hamburgu odbyła się międzynarodowa konferencja Documenting and exhibiting persecutions and deportations in Europe from 1938 to 1945 poświęcona badaniom, wystawiennictwu i upamiętnianiu ofiar deportacji w Europie w latach 1938–1945. W konferencji wzięli udział przedstawiciele uniwersytetów, archiwów, muzeów i stowarzyszeń z Austrii, Niemiec, Polski, Czech, Białorusi, Łotwy, Belgii i Izraela.
Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem Oddział Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie reprezentował kierownik Oddziału Bartłomiej Grzanka, który wygłosił referat na temat możliwości wykorzystania nowej wystawy stałej Muzeum w działalności edukacyjnej prowadzonej przez placówkę (Object – Exhibit – Memory. From exhibition concept to educational activities).
W pierwszym dniu konferencji uczestnicy zwiedzili miejsce pamięci Hannoverscher Bahnhof usytuowane na terenie dawnego dworca towarowego, skąd deportowano Żydów oraz Romów i Sinti z Hamburga i północno-zachodnich Niemiec do gett w okupowanej Europie Środkowej (Ryga, Mińsk, Terezin, Łódź). Żydzi z Hamburga wsiedleni w październiku 1941 r. do getta łódzkiego zostali zamordowani w Kulmhof w maju 1942 r.
Następnie omawiano koncepcje wystawiennicze w nowo tworzonych miejscach pamięci, jak wspomniany Dworzec Hanowerski w Hamburgu. Dyskutowano również na temat aspektów kultur pamięci w obszarze upamiętniania ofiar deportacji oraz możliwości wykorzystywania multimediów w procesie tworzenia wystaw wirtualnych. W drugim dniu konferencji prezentowane były przykłady nowych wystaw w muzeach – miejscach pamięci (m.in. Hotel Silber w Stuttgarcie, Kazerne Dossin w Mecheln (Belgia) oraz rola wystawiennictwa w edukacji (Centrum Dialogu im. M. Edelmana w Łodzi, ZeitZentrum Zivilcourage w Hanowerze, Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie).
Organizatorami konferencji byli Fundacja Körbera z Hamburga, Muzeum Miejsce Pamięci KZ-Neuengamme oraz Międzynarodowe Centrum Badania Prześladowań Nazistowskich w Bad Arolsen.