srebro, 2,4 x 2,5 cm, nr inw. MOK(CH) 1202, jama nr 4
Prezentowany naparstek wykonano ze srebra, co podnosi jego wartość materialną. Warto zwrócić również uwagę na jego wartość sentymentalną, o czym świadczy grawerunek znajdujący się w pasie podstawy: „A.H. Aus Freundschaft” („A.H. z przyjaźni”). Wierzch naparstka pokryty jest wgłębieniami. W centralnej części brzuśca widoczna tarcza z motywem roślinnym. Z prawej strony artefaktu widoczne pęknięcie wzdłuż linii brzuśca i wgłębienie u podstawy zdobionej ornamentem plecionki. Punca: „GK”.
Obiekt odnaleziono na terenie poobozowym w Chełmnie w jednej z tzw. jam śmietniskowych kształtem przypominającą rów. Jama ta musiała długo funkcjonować, ponieważ świadkowie, mieszkańcy Chełmna, zeznawali po wojnie, że ogień w tym miejscu palił się całymi dniami. Z jamy wydobyto m.in. znaczek inwalidy wojennego z łódzkiego getta ZOBACZ, figurkę tzw. milczącej małpki ZOBACZ, liczne ozdoby z inicjałami, znaczek Stowarzyszenia żydowskich pielęgniarek z Wiesbaden ZOBACZ, czy emaliowaną zawieszkę z wizerunkiem Mojżesza i tekstem modlitwy na rewersie.
Według badań jamę tę można identyfikować z Żydami zachodnioeuropejskimi, ofiarami obozu zagłady w Chełmnie, których z łódzkiego getta przetransportowano w maju 1942 r. w dwunastu transportach.