Kamil Janicki

o. Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie

Chełmno nad Nerem 2018

Folder poświęcony jest historii polskich zakładników aresztowanych na terenie powiatu kolskiego w okresie od września do listopada 1939 roku i rozstrzelanych na terenie lasu rzuchowskiego 15 listopada 1939 r. Ukazuje działania jednostek niemieckich w powiecie kolskim, które związane były z „politycznym oczyszczaniem gruntu” w ramach „Akcji Tannenberg” (niekiedy również określana jako „Akcja Inteligencja”). W pracy przedstawione zostały powody aresztowań, nazwiska ofiar oraz relacje świadków, a także w krótki sposób opisuje ona losy powojenne miejsca rozstrzelania aresztowanych Polaków oraz znajdujące się tam upamiętnienie.

pdfPobierz folder1.40 MB

Ostatnie wejście do Muzeum na pół godziny przed zamknięciem.