W 70. rocznicę likwidacji Litzmannstadt Getto
Wielkość tekstu:

Wystawa czasowa „Obóz zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem. W 70. rocznicę likwidacji Litzmannstadt Getto”...

Wystawa czasowa „Obóz zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem. W 70. rocznicę likwidacji Litzmannstadt Getto”przygotowana została w związku z przypadającymi w tym roku obchodami rocznicy likwidacji getta łódzkiego.

Ekspozycja jest próbą przywrócenia pamięci o najbardziej tragicznym wydarzeniu w dziejach Łodzi. Jednocześnie jest sposobem przedstawienia współczesnym pokoleniom dramatycznej sytuacji, w jakiej znalazły się tysiące mieszkańców „dzielnicy zamkniętej” w czerwcu – lipcu 1944 r. deportowanych do obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem. W czasie likwidacji getta łódzkiego w dziesięciu transportach przewieziono, a następnie zamordowano w Kulmhof  7 196 osób.

Narracja wystawy skupia się wokół losów ofiar, śledząc ich drogę począwszy od życia w getcie aż po przyjazd do obozu Kulmhof. Dzieli się na kilka części: „Litzmannstadt Getto 1940–1944”, „Przygotowania do likwidacji getta łódzkiego”, „Deportacje do obozu Kulmhof”, „Obóz zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem”. Każdy z bloków ukazuje osobiste spostrzeżenia mieszkańców getta, na szerszym tle historycznym. Pozwala to na zindywidualizowanie przekazu, a zarazem uzmysłowienie odbiorcy szerszego kontekstu sytuacyjnego.

Tematykę wystawy stanowi zestawienie dwóch narracji: obiektywnej oraz subiektywnej, przedstawiającej wydarzenia widziane oczami ówczesnych mieszkańców getta. Prezentowane na wystawie fotografie, dokumenty, fragmenty wspomnień pochodzą ze zbiorów Archiwum Państwowego w Łodzi, Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie i Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie.Ważnym elementem przekazu jest również sama forma wystawy, zaprojektowana przez artystę plastyka Wawrzyńca Kozickiego. Zaproponowana przez twórcę instalacja, nawiązująca do ciężarówki-komory gazowej, skłania do refleksji nad tragicznym losem ofiar.

Gdzie: Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem, Chełmno 59a, 62-660 Dąbie

Wernisaż wystawy: 17 czerwca2014 r. godz. 12.00

Wystawa udostępniona: 17 czerwca 2014 r. – 30  kwiecień 2015 r.

Wystawa będzie czynna w godzinach pracy Muzeum:

kwiecień–wrzesień: 9.00–17.00 (wtorek–niedziela)

październik–marzec: 9.00–15.00 (wtorek–niedziela)

Organizator: Muzeum Martyrologicznie w Żabikowie

Partnerzy: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi oraz Archiwum Państwowe w Łodzi.

Kuratorzy: Renata Wełniak, Andrzej Grzegorczyk, Jacek Nawrocik

Oprawa plastyczna: Wawrzyniec Kozicki

Wielkość tekstu:

 

Chełmno
1/04 – 30/09
Tuesday–Sunday: 9 am–5 pm
Monday: close
1/10 – 31/03
Tuesday–Sunday: 9 am–3 pm
Monday: close

The last visitors are admitted an half hour before the closing time. 

Las Rzuchowski

The area is open for visitors