Visiting the Museum

Chełmno

1/04 – 30/09
Tuesday–Sunday: 9 am–5 pm
Monday: close

1/10 – 31/03
Tuesday–Sunday: 9 am–3 pm
Monday: close

The last visitors are admitted an half hour before the closing time.

Las Rzuchowski

The area is open for visitors

Upamiętnienie dzieci czeskich

Upamiętnienie dzieci czeskich

Dnia 10 czerwca br. na terenie Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem obchodzono Dzień Pamięci o pomordowanych dzieciach czeskich.

Tego dnia 1942 roku oddziały niemieckie wymierzyły najcięższe represje w ludność cywilną czeskiej wsi Lidice. Za rzekomy udział ich mieszkańców w zamachu na życie Reinharda Heydricha, protektora Czech i Moraw, zastrzelono wszystkich mężczyzn, a kobiety wywieziono do obozu koncentracyjnego Ravensbrűck.

W ramach odwetu wysiedlono również grupę kilkudziesięciorga dzieci do Łodzi (w ówczesnym tzw. Kraju Warty) i osadzono w obozie przesiedleńczym.

Kilkoro z nich trafiło do niemieckich rodzin. Resztę grupy przekazano łódzkiemu gestapo, gdzie podjęto decyzję o ich „specjalnym potraktowaniu”. Nie są znane dalsze losy dzieci, ale liczne poszlaki świadczą, że zostały one wysłane do obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem, gdzie poniosły śmierć. Najprawdopodobniej w Kulmhof zginęła także grupa czeskich dzieci ze wsi Ležaky, spalonej przez Niemców 24 czerwca 1942 roku.

Dzieci z Lidic i Ležaków, a także pozostałe najmłodsze ofiary obozu, upamiętnia symboliczna mogiła znajdująca się na terenie lasu rzuchowskiego, przy której pracownicy Muzeum zapalili znicz i złożyli kwiaty.


Contact

Museum of the Former German Kulmhof Death Camp in Chełmno on Ner

Branch of the Martyrdom Museum in Żabikowo

Cultural Institution of the local government of Wielkopolskie Voivodeship

Office in the Museum in Chelmno
Chełmno 59A, 62-660 Dąbie
phone: +48 63 271 94 47 
Mobile +48 695 003 137
e-mail: muzeum@chelmno-muzeum.eu
www.chelmno-muzeum.eu

© copyright Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie