Msza święta w Muzeum

W dniu 4 września 2014 r. w lesie rzuchowskim odbyły się uroczystości upamiętniające wszystkich zamordowanych w byłym niemieckim obozie zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem.

Ceremonia rozpoczęła się uroczystą Mszą świętą o godzinie 12.00, w intencji pomordowanych w obozie i ofiar II wojny światowej, pod przewodnictwem bpa Wiesława Alojzego Meringa, ordynariusza diecezji włocławskiej.

Msza święta w MuzeumW uroczystościach udział wzięli: Anna Ziółkowska, dyrektor Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie, przedstawiciel Ambasady Republiki Czech w Polsce, Leonard Śniadkiewicz przedstawiciel Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi, Wieńczysław Oblizajek starosta powiatu kolskiego, Eleonora Bergman z Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie oraz wielu innych gości.

Organizatorami uroczystości byli p. Bożena Dominiak, wójt gminy Grzegorzew oraz parafia rzymskokatolicka p.w. Narodzenia NMP w Chełmnie. Po Eucharystii nastąpiło uroczyste złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przed pomnikiem ofiar.

Msza święta w Muzeum