71. rocznica likwidacji obozu zagłady Kulmhof

17 stycznia przypadła 71. rocznica likwidacji niemieckiego obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem.

W uroczystościach upamiętniających tragiczne wydarzenia, które rozegrały się w nocy z 17 na 18 stycznia 1945 r. wzięła udział młodzież wraz z nauczycielami z Gimnazjum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Wólce Czepowej, a także członkowie Rady Miejskiej w Izbicy Kujawskiej. Uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty i zapalili znicze. Zwiedzili Miejsce Pamięci, a także uczestniczyli  w zajęciach edukacyjnych i pokazach filmowych przygotowanych przez pracowników Muzeum.

W nocy z 17 na 18 stycznia 1945 r. podjęto decyzję o ostatecznej likwidacji obozu zgłady Kulmhof, mordując przebywających w spichlerzu 47 żydowskich robotników. Budynek został wówczas otoczony i oświetlony przez niemieckich żandarmów. Podjęto decyzję o rozstrzelaniu wszystkich więźniów na zewnątrz. W panującym wówczas zamieszaniu dwóm z nich Szymonowi Srebrnikowi i Mieczysławowi Żurawskiemu udało się zbiec. Ich relacje są dzisiaj nieocenionym źródłem do poznania historii obozu Kulmhof w drugim etapie funkcjonowania i odtworzenia styczniowych wydarzeń. Tej nocy przebywający jeszcze w obozie zagłady Kulmhof więźniowie podjęli heroiczną, ostatnią próbę ratowania życia, niestety nieudaną.

Wizyta Rady Miejskiej Izbicy Kujawskiej 02  Wizyta Rady Miejskiej Izbicy Kujawskiej 03