Ekipa czeskiej telewizji w Muzeum

29 lipca 2015 Muzeum gościło ekipę czeskiej telewizji publicznej (Česká telewize), realizującej na terenie byłego obozu Kulmhof film dokumentalny Jarmily Doležalovej pt. „Cesty déti”. Na jego potrzeby wywiadu udzielił dr Piotr Wąsowicz kierownik Muzeum.

Dokument poświęcony jest historii dzieci czeskich ze wsi Lidice i Ležáków. W odwecie zarzekomy udział mieszkańców w czerwcu 1942 r. w zamachu na życie Protektora Czech i Moraw Reinharda Heydricha oddziały niemieckie dokonały krwawej pacyfikacji wsi, w trakcie której rozstrzelano  mężczyzn, a kobiety wywieziono do obozu koncentracyjnego. Pozostałe przy życiu dziecizostały wywiezione do tzw. Kraju Warty. Nieliczna grupa została następnie przekazana niemieckim rodziną w ramach tzw. germanizacji, a 82 dzieci zginęło w obozie śmierci Kulmhof w Chełmnie nad Nerem, do którego trafiły po uprzednim krótkim pobycie w Łodzi.

Tragiczny los najmłodszych mieszkańców Lidic i Ležaków, a także dzieci polskich z Zamojszczyzny, upamiętnia symboliczna mogiła oraz monument znajdujące się na terenie lasu rzuchowskiego.

002-Wizyta-ekipy-czeskiej-telewizji 003-Wywiad-udzielony-na-potrzeby-filmu-dokumentalnego 004-Wywiad-udzielony-na-potrzeby-filmu-dokumentalnego