Akcja „Sprzątanie Świata” na terenie Muzeum

Seminarium w Holandii

W dniach 9–11 września 2014 r. pracownicy Muzeum wzięli udział w seminarium naukowym odbywającym się w Westerbork (Holandia).

Organizatorem międzynarodowej konferencji „Civilians on death row”, było holenderskie stowarzyszenie Knowledge Brings Peace. Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof reprezentowali dr Piotr Wąsowicz oraz mgr Andrzej Grzegorczyk. W spotkaniu uczestniczyli również m.in. Krzysztof Ciechanowski z Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie oraz Przemysław Jurkiewicz z Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII (oddział Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych w Poznaniu).

Akcja „Sprzątanie Świata” na terenie MuzeumSeminarium odbywało się w różnych miejscach, dzięki czemu uczestnicy mogli zapoznać się z pracą oraz ekspozycją kilku Muzeów – Miejsc Pamięci m.in. Gedenkstätte Esterwegen (Niemcy); National Monument Kamp Amersfoort (Holandia); National Memorial Fort van Breendonk (Belgia) oraz Herinneringscentrum Kamp Westerbork (Holandia).

W ramach konferencji uczestnicy wygłosili otwarte prelekcje poświęcone historii oraz aktualnej działalność swoich instytucji muzealnych. Prezentację pt. „Kulmhof. History of the first death camp”, wygłosił mgr Andrzej Grzegorczyk. Była ona związana z dziejami byłego obozu Kulmhof w Chełmnie nad Nerem oraz współczesnymi wyzwaniami stojącym przed Muzeum.

Akcja „Sprzątanie Świata” na terenie Muzeum