Uroczystości w Radziejowie

W dniu 18 października 2013 r. w Radziejowie nastąpiło odsłonięcie tablicy upamiętniającej żydowskich mieszkańców żyjących w miasteczku przed wybuchem II wojny światowej.

Na zaproszenie władz Urzędu Miasta i Starostwa Powiatowego Radziejowa w obchodach wzięli udział dr Piotr Wąsowicz, kierownik Muzeum Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem oraz pracownik muzealny Zdzisław Lorek.

Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poprzedziła prelekcja popularno-naukowa poświęcona radziejowskim Żydom przygotowana przez dr Tomasza Kawskiego z Uniwersytetu im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Zdzisława Lorka pracownika muzeum. Wykład połączony został z otwarciem wystawy fotograficznej "Żydzi Radziejowscy. Życie i zagłada", przygotowanej przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Radziejowie.

Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem

Ostatnie wejście do Muzeum na pół godziny przed zamknięciem.